Päinurme koolist Kesk-Eesti kool

Päinurme koolil on kõik eeldused, et kujuneda tervet Kesk-Eestit katvaks erivajadustega laste õppekeskuseks. Käisin koos Riigikogu kultuurikomisjoni liikme Lauri Luigega esmaspäeval kohapeal asja uurimas…

Külastasime Järvamaal Päinurmes asuvat internaatkooli eesmärgiga leida võimalusi sealse kooli hariduslike erivajadustega (HEV) õpilastele parima hariduse pakkumiseks. Ühe võimalusena nägimegi tugeva Kesk-Eesti HEV laste õppekeskuse väljaarendamist, kuhu oleksid oodatud ka ümberkaudsete maakondade erivajadustega lapsed.

Riigi eesmärgiks on, et iga laps saaks parima võimaliku hariduse. Maal, puhta ja rahustava looduse keskel, eemal linnakärast ning negatiivsetest ahvatlustest, on erivajadustega õpilase jaoks Päinurmes olemas parimad võimalikud alustingimused elus hakkama saamiseks vajaliku hariduse omandamiseks.

Sel aastal remonditi Päinurme internaatkooli õpilaskodu. Saastekvoodi ja Euroopa Regionaalarengu fondi vahenditest on koolile kavandatud üle nelja miljoni euro täiendavat raha. Sellises mahus investeeringute taustal on loogiline, et juba 40 aastat tegutsenud Päinurme internaatkoolist saaks omalaadne juhtiv õppekeskus Kesk-Eestis.

Päinurmes on tagatud olulised alused kvaliteetse õppe läbiviimiseks. Personal on igati tasemel, õpilastransport on kooli poolt organiseeritud, uued investeeringud õpikeskkonda tulemas ning tihe koostöö Järvamaa kutsehariduskeskuse ja Põltsamaa ametikooliga on mõned näited kooli eelistest.

Õpilaste arvust tingitud üldise koolivõrgu korrastamisega on riik võtnud kavva ka HEV koolide võrgu optimeerimise. Põhikooli- ja gümnaasiumiseadusega on üheks sihiks võetud nö kergemate erivajadustega laste integreerimine tavakoolidesse ja -ühiskonda. Seejuures on aga väga oluline tunnetada piiri, kust maalt integreerimine võib hakata ohustama klassi üldist õpikeskkonda ning -taset.

Kõiki erivajadustega lapsi siiski ei saa tavakoolides õpetada ning seetõttu ongi oluline näiteks Päinurme kooli laadsete õppekeskuste arendamine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga