Paidelane maksab spordihalli eest kaks korda enam

Reformierakonna Järvamaa juhatuse väljasõiduistungil Rapla Sadolini Spordihoonesse selgus, et kui Paide Spordihoone läheb igale paidelasele maksma 580 krooni aastas siis raplakate kulu on üle kahe korra väiksem – ainult 260 krooni aastas.

Reformierakonna Järvamaa juhatus läks Raplasse otsima vastuseid põhiliselt kolmele küsimusele:
 
1. Kui palju Rapla Spordihoone ehitamine ja sisustamine maksma läks?
2. Kui palju Rapla spordihoone majandamine aastas maksab?
3. Kuidas leidsid raplalased spordihoonele ettevõtjast suurtoetaja?
 
Endise Rapla vallavanema Aare Heinvee ja spordihoone juhi Heiti Vahtra sõnul oli Rapla spordihoone kogumaksumus ümardatult 50 mlj krooni. Kasutati euroraha (KOIT-kavast 25 mlj), planeeriti tagasisaadud käibemaks (9 mlj) ehitusmaksumusse sisse ja saadi riigilt toetust 4,5 mlj. Rapla vald võttis laenu 12,5 mlj krooni.
Rapla vald maksab spordihoonele tegevustoetust 1,1 mlj krooni aastas, millele lisandub laenu tagasimakse. Spordihoone teenib ise 0,6 mlj krooni aastas ja suurtoetajaga sõlmitud leping toob sisse 0,78 miljonit krooni aastas.
Rapla Spordihoone koostööpartner on ES Sadolin AS. Vallavanem Aare Heinvee eestvedamisel alustati huvitatud ettevõtja otsimist juba enne ehitama asumist. Õigeaegne algus, hea eeltöö ning targad läbirääkijad viisid tubli tulemuseni, milleks on kümneks aastaks sõlmitud koostööleping.
Paide Spordihalli ehituseks võeti 74 miljonit krooni laenu 25 aastaks ning Paide linnaeelarvest tuleb spordihallile maksta vähemalt 5,2 miljonit krooni aastas kogu laenuperioodi jooksul ehk aastani 2033.
 
Rapla Sadolini spordihoones on väga korralike seadmetega varustatud jõusaal, lasketiir, „pidurdusmaaga“ 60 m jooksurada, toimiv lasketiir,  kohvik töötab 7 päeva nädalas, lastele on rajatud mängunurk, mis on administraatori nägemisulatuses, kõik see jäi Järvamaa reformierakondlastele positiivselt silma. 
 
Nii Rapla kui Paide on mõlemad maakonnakeskused, elanikke vastavalt 9600 ja 9000. Lihtne arvutus näitab, et iga Rapla valla kodanik maksab oma spordihoone eest 260 krooni aastas. 9 aasta pärast saab vallal laen makstud ning raplalaste kulu langeb 115 kroonini aastas.
Paides maksab aga iga linnakodanik, sülelapsest kuni eakani spordihoone eest igal aastal 580 krooni ja seda järgmised 23 aastat.
 
Üks võimalus paidelaste maksukoormust vähendada on meilgi otsida ja leida ettevõtjast koostööpartner. Arvan, et kui raplalased suutsid oma piirkonnast võimeka ettevõtja leida ja vastastiku kasuliku leppe sõlmida, suudame meie ka. Miks ei võiks Paides olla näiteks Viking Window Spordihall või Kuma Spordihall või Eesti Pagari spordihall*.
Pildil Sadolini Spordihoone Raplas
* Näidete puhul on hetkel tegemist lihtsa mõttemänguga, mida tuleb selliselt ka võtta. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga