Paide asjadest

Paide linnavolikogu võttis vastu sellise 2007 a eelarve, mille kohaselt võetakse linnale rekordiline laenukoormus. Plaanid on nii "vägevad", et laenu tuleb tagasi maksta veel ka 10 ja 15 aasta pärast. Ise-enesest pole ju paha korda teha Raekoda, ehitada spordihoone ning uus lasteaed. Aga lisaks tuleb ju veel linnatänavaid remontida, mänguväljakuid ehitada, tehisjärve äärset arendada, linna töötajatel palka tõsta jne, jne. Volinikele laiali jagatud tabelid, mis ei olnud isegi linnaeelarve ametlikud lisad, näitavad, et pea kogu järgmised kümme aastat võetakse samapalju laenu juurde kui ära makstakse. Kas Paide astus laenukarussellile, kust väljapääs puudub? Kas praegune volikogu koosseis teeb otsused ära ka kahe järgmise volikogu eest? Ei usu, et enne märtsivalimisi keegi suudab siin adekvaatseid vastuseid anda. Peale valimismöllu vaibumist ei ole aga konkreetsetest vastustest pääsu. Linnakodanikud ei ole andnud volikogule mandaati pikemaks kui neljaks aastaks. Seega tuleb pikemate kohustuste võtmine linnale inimestega avalikult läbi arutada. Paide linna kodanikuna huvitab mindki väga, mis linnast pikemas perspektiivis saab.

Paide Spordihoonega lahvatas aga õige kummaline skandaal. Selgub, et lisaks raha-asjadele ei ole selged ka sisulised teemad. Mul ei ole mingit põhjust kahelda Ervin Runneli sõnades. Ta on asjatundja, kellest kogu Eesti spordiringkonnad (ja mitte ainult) lugu peavad. Miks siis Ervinit ei kuulata? Muide, minu järel linnapeaks saanud Indrek Kivimäe rääkis mulle juba selle aasta jaanuari alguses, et spordihalli projekti läbimõtlemine enne ehitamist on võtmetähtsusega töö. Ta käis linnapeana uurimas Eesti erinevates hallides, kuidas eeltööd tehti, kellega läbi räägiti, kelle arvamust rohkem kuulati jne. Ütles Kivimäe ja kirjutab Runnel – spordihall peab ennekõike olema kasutajate huvides ehitatud. Alles seejärel tuleb arvesse võtta möödakäija soove ja tahtmisi. Kivimäegi kahtles, kas spordihalli projekt on ikka linnavalitsuse poolt hoolega läbi mõeldud. Lõpuni läbimõtlemata kavandi alusel ehitama hakkamine ei too muud kaasa kui ehituse olulise kallinemise. Aga rahast oli juba eelnevas lõigus juttu. Minu soovitus linnavalitsusele on ühene – võtke aeg maha, rääkige spordi eestvedajatega, usaldage nende arvamust! Spordihoone on suur ja tähtis ehitis Paide linna ja kogu Järvamaa jaoks. Seda ei tohi kiirustades ega läbi mõtlemata teha.

Selgub, et Paidegi valitsejad tahavad "moodsad" olla ning sammastega sõdida. Kui pronkssõduri ümber toimuvad meeleavaldused, mis mõnitavad Eesti riiki ja alavääristavad eestimaalasi, siis midagi taolist ei ole ju Lembitu pargis toimunud. Usun, et märkimisväärne hulk paidelasi ei teagi täpselt, kellele see kivi seal pandud on.Et kes see Johannes Raudmets üldse oli? Nii Paides kui Järvamaal on veel ausambaid, mis on püstitatud langenud nõukogude armee sõduritele. Seni kuni seal ümber Eesti riigi vastaseid rituaale korraldama ei hakata, võivad nad rahus seista ja meile meie ajalugu meelde tuletada.

Tõnis Kõiv

Postitatud 15.veebruar 2007

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga