Obama Eestis

3.september 2014 läheb Eesti ajalukku kui päev, mil maailma võimsama riigi Ameerika Ühendriikide president Barack Obama külastas Eestit ja kinnitas meile, et me ei ole kunagi enam üksi, et USA aitab meid igal juhul…

Pea-aegu selfie presidendiga
Pea-aegu selfie presidendiga

Mul oli au kuulata Nordea kontserdimajas president Obama kõnet lausa esireast ja nautida nii lähedalt kui võimalik kõne igat osa. Rääkis aga Obama paljust.  Alustuseks sellest, et vabadus ja liberaalne demokraatia on ühiskonna aluspõhimõtted ja nendest eemaldumine ei ole inimeste huvides. Et heaolu ja jõukus luuakse vabades ühiskondades.  Tuletas meelde, et eestlastelt võeti vabadus kõigepealt idast tulnud okupantide poolt, seejärel läänest tulnud okupantide poolt ja seejärel mitukümmend aastat jälle nõukogude okupatsiooni. Obama tunnustas eesti rahvast okupatsioonile vastupanu eest, sh metsavendi ära märkides ja tahte eest uuesti vabaks saada.  Balti kett ja märksõna, mis liikus Tallinnast Vilniusse – “vabadus”. Tagasihoidlikkusest jättis ta märkimata, et USA mittetunnustamispoliitika Nõukogude Balti riikide suhtes aitas vastupanule ja vabanemisele kõvasti kaasa.  Väga meeldiv oli kuulata Marie Underi tsiteerimist ja Heinz Valgu nime ning tema (nüüd maailmakuulsate) sõnade „ükskord me võidame niikuinii“ kõlamist USA presidendi suust.

Te ei ole kunagi enam üksi!
Te ei ole kunagi enam üksi!

Seejärel kuulsime saalis ja kuulis kogu maailm Barack Obama sõnu: „Eesti (ja Läti ja Leedu) on kord oma vabaduse kaotanud, aga seda enam ei juhtu. Te ei ole kunagi enam üksi!“

USA president Barack Obama kinnitas otsesõnu: „Tallinna, Riia ja Vilniuse kaitsmine on täpselt sama tähtis kui Berliini, Pariisi ja Londoni kaitsmine, Artikkel 5 on kristallselge. Rünnak ühe vastu on rünnak kõigi vastu. Nii et kui sellisel hetkel küsite te kunagi uuesti, kes tuleb appi, teate te vastust: NATO allianss, sealhulgas Ameerika Ühendriikide relvajõud, siinsamas, praegu, kohe.“

Eestlased, lätlased, leedukad võivad rahuldustundega öelda, et nüüd on kõige kõvemal moel üle kinnitatud, et sõja alustamine ühe NATO liikmesriigi vastu tähendab sõja alustamist Ühendriikide vastu. Seda hetke ja neid sõnu võib juba praegu ajaloolisteks pidada.

NATO on töötav organisatsioon, kuhu näiteks Eesti panustab eeskujulikult. Meie kaitse-eelarve on 2 protsenti SKT-st, me osaleme erinevates NATO missioonides ja küberkaitse osas on Eesti lausa eestvedaja rollis. Eestist tasub paljudel riikidel eeskuju võtta.

Kuna pojal oli koolist vaba päev siis vaatasime ka koos Obama sõitu Taavi Rõivase juurde.
Kuna pojal oli koolist vaba päev siis vaatasime ka koos Obama sõitu Taavi Rõivase juurde.

Ukraina näitel rõhutas Obama, et iga rahvas on vaba ise otsustama oma tuleviku üle. USA ei ole nõus mingite mõjupiirkondadega, kus mõni riik arvab, et tal on õigus otsustada teise riigi, rahva eest. Venemaal ei ole õigust otsustada ukraina rahva valikute üle, seda ta aga täna kahjuks teha püüab, saates Ukrainasse separatiste, neid välja õpetades, relvastades, rahastades ning viimasel ajal ka otseselt Vene armee üksusi. Need on vaieldamatud faktid, oli presidendi sõnum Vene propaganda levitajatele, kes teatavasti ju kõike eitavad. Venemaa agressioon Ukraina vastu peab lõppema ja USA ei tunnusta kunagi Krimmi annekteerimist Venemaa poolt.

Soovitan Barack Obama kõnega tutvuda ja seda rahulikult ja süvenenult kuulata või lugeda (eesti keeles).

Toompeal tuli mitu tundi oodata ja näha ka ettevalmistusi. Hetkel tegi oma tööd pommirühm
Toompeal nägi oodates ka ettevalmistusi. Hetkel tegi oma tööd pommirühm
Mootorratturite tulek andis lähenevast korteeśist märku
Mootorratturite tulek andis lähenevast korteeśist märku
Korteeźis oli lisaks dźiipidele ka selline auto
Korteeźis oli lisaks dźiipidele ka selline auto

Kristel Kossar Postimehest küsis kohe Nordeast väljumisel kommentaari kõnele ja seal kõlas esimene emotsioon, et kus on Obama käinud, sinna ei ole Putini lähikondsetel enam asja.

Kolleeg Laine Randjärv pildistas kommentaari andmist.
Kolleeg Laine Randjärv pildistas kommentaari andmist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga