Noppeid möödunud nädalast

Eelmisesse nädalasse jäi palju. Riigikogu selle aasta viimane istung ja natuke naljavaene jõuluvana, tekkis ja levis uus lühend – DASA, nädalavahetus tõi nii kurbi kui rõõmustavaid teateid.

Arvamusküsitlus erakondade populaarsuse kohta ei näidanud mõnevõrra üllatuslikult IRL-ile mingit muutust. Oli novembris 16 protsenti ja püsis samal tasemel ka detsembris. Olid ju paljud ennustanud katastroofilist langust seoses elamisloa skandaaliga, aga võta näpust. Eks inimeste jaoks on selle loo puhul meelde jäänud ühtviisi nii IRL-i negatiivsed kui IRL-i positiivsed kangelased. Sügavamaid järeldusi saab skandaali mõjudest teha siiski järgmise kuu uuringu põhjal.

BNS-i tellitud TSN Emori küsitluse tulemused erakondade toetuse kohta piirkondade kaupa on rõõmustavad. Järvamaa on kokku pandud Harju-ja Raplamaaga ning tulemused on pehmelt öeldes head.

Mainitud kolmes maakonnas oli detsembris jätkuvalt populaarseim erakond Reformierakond, kelle toetus on detsembris tõusnud 45 protsendini, novembris oli toetusprotsent 38.

Populaarsuselt teine erakond on Sotsiaaldemokraatlik Erakond, toetusega 22 protsenti. Nende toetus on novembrikuiselt 24 protsendilt langenud.

Kolmanda toetuse pälvib küsitluse järgi Isamaa ja Res Publica Liit 14 protsendiga, langus novembrikuiselt 15 protsendilt.

Neljandat kohta hoiab kindlalt Keskerakond 10 protsendiga, langus novembrikuiselt 12 protsendilt.

Türil on jõulurahu

Reformierakonna väljaütlemine Türil, et sotsid juhivad valda pankroti suunas äratas ja raputas paljusid. Reformierakondlased koostasid omapoolse plaani valla edasiseks arenguks, mis koosneb nn kolmest sambast:

1. Ümberkorraldused asutuste juhtimisel ning asjatu dubleerimise lõpetamine eesmärgiga tõsta teenuste kvaliteeti;

2. Uute töökohtade loomisele kaasa-aitamine tihedas koostöös ettevõtjatega

3. Valitsemise muutmine säästlikumaks nii volikogus kui valitsuses.

Reformierakonna plaani on tutvustatud koalitsioonipartnerile ja peatselt on vastust oodata. Aeg on aga praegu selline, et inimesed mõtlevad rohkem lähenevatele jõuludele ja aastavahetusele kui muudele (poliitilistele) teemadele. On Türilgi jõulurahu aeg.

Suurmees  on lahkunud

Meie hulgast lahkus Tśehhi ekspresident Vaclav Havel (1936-2011). Dissidendist näitekirjanik juhtis sametrevolutsiooni, mis 1989. aastal viis Tšehhoslovakkia iseseisvumiseni. Vaclav Havel oli Tšehhoslovakkia ja hiljem Tšehhi president aastatel 1989-2003.

Tšehhi peaminister Petr Necase sõnul oli Havel nii sametrevolutsiooni kui kogu Tšehhi riigi sümbol välismaal.

Toomas H Ilvese järelehüüdest: Me jääme mäletama teda Euroopa kommunismist vabanemise ühe olulise sümbolina ning inimesena, kes seadis demokraatlikud väärtused kõrgemale päevakasulistest kokkulepetest.

Väljavõtted Vaclav Haveli kõnest, mille ta pidas Tśehhi sametrevolutsiooni 20.ndal aastapäeval: „Vaimne elu, teadusuuringud, jumalakartlikkus, kultuur ja haridus pole siis pelgalt pealisehitus, nagu hoomame seda täna, vaid neis on väljendunud inimese põhivajadused. Need, mis aitavad meil paremini olla inimene.“…

„Me ei tohi vaikida, kui karjuvalt rikutakse inimõigusi, üksnes sellepärast, et kardame mingite tellimuste pärast. Kuni inimese vabadus ja inimõigused on meie jaoks vaid materiaalse baasi pealisehitus, on meie kui ühiskonna lood kehvad. See muutub, sest see peab muutuma.“…

„Tõde ja armastus võidavad vale ja viha.“

Kuigi Vaclav Havel on lahkunud, on tema mõtted jätkuvalt meiega.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga