Noortefoorum ja Holstre-Polli

Neljapäeval arutlesime noortefoorumil vabaduste ja valikute üle ning reedel avati Viljandimaal Holstre-Pollis tervisekeskus. Seoses sellega avalikustati ka Eestisse viienda suusatunneli rajamise plaan.

Neljapäeva pärastlõunal toimus Riigikogu konverentsisaalis Kodanikupäeva Noortefoorum. Saalitäis noori kuulas RK esimehe avakõnet ning teemakohaseid ettekandeid Jüri Tammelt, Aivar Riisalult ja siinkirjutajalt. Esimene rääkis kui veendunud sotsiaaldemokraat riigipoolse poputamise vajadusest kuni noorteministrini välja, Riisalu avas temale omase otsekohesusega karmi ettevõtjamaailma telgitaguseid. Mina rääkisin vabadusest teha valikuid, kohustusest otsustada ning kaasnevast vastutusest. Rõhutasin, et haridus on investeering ning riigi poolt garanteeritud õppelaen on hea alus, kuhu lisada omapoolne rahaline panus. Peale kõrghariduse omandamist on noor inimene vaba müüma oma oskusi ja teadmisi parimal moel, nii Eestis kui piiri taga. Viimaseks on eriti vajalik keeleoskus, kuigi olen veendunud, et ka Eestis hästi hakkama saamiseks on vaja osata vähemalt kolme keelt: eesti, vene ja inglise keelt.  
Mainisin ka riigipoolset tuge majandusbuumi ajal kooli pooleli jätnud, tööle läinud ning nüüd töötuks jäänud noortele haridustee lõpetamiseks. Järgmisest aastast kulub selleks sadu miljoneid kroone. Üheskoos kaalusime noorte eeliseid ja puuduseid tööjõuturul. Jõudsime arusaamale, et eeliseid on tunduvalt rohkem ning nii mõnedki puudused on kõrvaldatavad.  
Pikkides oma esinemisse mitmeid näiteid omaenda tehtud valikutest, tundus mulle ettekande lõpuks nagu oleks oma lastega rääkinud. Auditoorium istus ja kuulas vaikselt, nii mõneski kohas mõistvalt kaasa noogutades.
 
Neljapäeval kogunes Toompeal nn Müragrupp, kus praktikud said kokku ametnikega, et arutada reaalses elus ettetulevaid probleeme, nende lahendamise võimalusi ning ettepanekuid normdokumentide parandamiseks. Inimeste teadlikkus üha kasvab ning seetõttu peavad ka regulatsioonid ajaga kaasas käima. Põhiline on, et keegi ei pea kannatama üleliigse müra käes ja oma tervist rikkuma.
 
Reedel avati Viljandimaal, Paistu vallas tervisekeskus. Seoses sellega tuleb meelde 2008 a märts, kui Paistu vallavanem pr Ene Saar helistas ja abi palus. Nimelt oli Holstre-Polli tervisekeskuse rahastamise projekt jõudnud lõppjärku kui selgus, et osal projektis sisalduval puudub maaomaniku luba. Nimelt oli Riigimetsa Majandamise Keskus(RMK) vahepeal endale saanud maid, mille peal olid viljandlased aastakümneid suusatanud, sealhulgas ühe suusasilla. Et kõike tervisekeskuse projektis kavandatut ellu viia, oli vaja maaomaniku ehk RMK kirjalikku luba. Hoolimata sellest, et aega oli dokumentide vormistamiseks loetud tööpäevad, sai RMK tublide töötajate abil paberid korda ning projekti rahastamiseks roheline tuli antud. Poolteist aastat hiljem, 27.novembril 2009 avatigi Holstre-Polli Tervisekeskus.
Keskuse avamine Holstre-Pollis oli esinduslik, korraldus sujus ilma suuremate viperusteta kuigi külalisi oli palju.
Vallavanem Ene Saar (pildil paremalt esimene) kuulis ohtralt kiidusõnu tulemusliku eestvedamise, järjekindluse, koostöö ja mille kõige eest veel. Oma osa jagus ka Tiit Tammemäele, kes on spordimehena oma hinge projekti sisse pannud.
Temal on muide täna, 29.novembril sünnipäev. Palju õnne!
 
Kuna Holstre-Polli tervisekeskuse projektil on osalisi rohkemgi, said ja jagasid tänusõnu Viljandi linn, maavalitsus, kultuuriministeerium, kolleeg Peep Aru, toetajad, spordimehed jne kuni Paistu valla lätlastest sõprusvallani välja.
Tervisekeskuse seinal avati mälestustahvel legendaarsele suusatreenerile Heino Bergmannile.
Katte eemaldasid Tiit Tammemäe ja Urve Bergmann, kes oma kadunud abikaasast lühidalt ja südamlikult rääkis. 
 
Keskus on valmis, ootab külastajaid ja lund. Plaanis on rajada suusanõlv koos tunneliga.
Suusatunneli plaani peetakse veel Keilas, Jõulumäel, Jüris ja Lõuna-Eestis. Nüüd on siis ka Viljandimaal oma plaan olemas.
Ega siis muud ei olegi kui plussid hästi läbi mõelda, korralik äriplaan koostada ning asuda rahastamisvõimalusi otsima. Kerge ei saa olema, kuid eks tuleb liitlasi otsida ning pingutada.
 
 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga