Narva linnavõimu uurimas

Reedel toimus Riigikogu Riigieelarve kontrolli komisjoni väljasõiduistung Narvas, et arutada Riigikontrolli auditit, kohtuda linnajuhtidega ja paremini mõista linnas toimuvat.

Buss väljus Toompealt juba neljapäeva pärastlõunal, peale Riigikogu täiskogu istungi lõppu. Kuna mina pidin osa võtma sotsiaalkomisjoni istungist ja seejärel USA suursaadiku korraldatud vastuvõtul osalema, sõitsin oma autoga Narva. Nii jäi mul ära kohtumine Ida-Viru maavanemaga, mis nagu hiljem selgus, oli olnud huvitav ja informatiivne.

 

Sõit Tallinnast läbi vihma ja pimeduse Narva-Jõesuusse, kus ööbisime, möödus viperusteta. Kui mitte mainida seda, et jätkuvalt ei ole Narva linnas pea ühtegi silti, mis võõra Narva-Jõesuusse juhataks. Tallinna maanteelt küll viit juhatab, aga peale seda lihtsalt peab teadma, kuhu kahel järgneval ristmikul pöörama peab, et kuurortlinna jõuda. Etteruttavalt – reedel selgus, mille taha on takerdunud naabritevahelised suhted, sealhulgas ka sildimajandus.

 

Reede hommikul kohtusime Narva linnavalitsuses linnapea, linnasekretäri, volikogu revisjonikomisjoni liikme ja linna finantsosakonna töötajaga. Arutasime Riigikontrolli auditist tõusetunud teemasid. Kõigepealt ameti-isikute majanduslike huvide deklaratsioonidest. Selgus, et erinevalt paljudest teistest omavalitsustest ei avalda Narva deklaratsiooni andmeid paberkandjal omavalitsuse infolehes vaid linna kodulehel. On suur vahe, kas deklaratsiooni andmed tulevad paberi peal koju ja neid saab igal ajahetkel uurida või ripuvad nad kuskil kodulehel. Paberile trükitud ja inimestele koju saadetud andmeid ei saa tagantjärele muuta, elektroonilises keskkonnas on kõik võimalik. Inimeste jaoks on vägagi huvitav lugemismaterjal, kellel ikka kui palju vara ja võlgu on. Selles deklaratsioonide mõte seisnebki, et avalikkus kontrolliks, sest nii on suurem võimalus, et jäävad tegemata tehingud ise-endaga ning muud huvide konflikti olukorrad tekkimata.

Narva linnavolikogu kolmeliikmelises revisjonikomisjonis on ka üks opositsionäär. Isegi keskerakondlane Varek juhtis tähelepanu, et hea tava kohaselt juhib revisjonikomisjoni opositsiooni esindaja, mitte ei ole lihtsalt üks liige kolmest. Veel selgus, et Narva linnavolikogu revisjonikomisjon on omale appi palganud audiitorfirma, kes samal ajal auditeerib ka linnavalitsust. Kuigi volikogu liikmed ei näe siis huvide konflikti, on oht siiski olemas. Üheks revisjonikomisjoni ülesandeks on kontrollida linnavalitsust. Nii võib juhtuda, et revisjoni kaasatud audiitor peab kontrollima lahendusi, mida ta ise on varasemalt linnavalitsusel teha soovitanud ehk siis kontrollima ise-ennast?!

Jutuks tulid ka hiljutised kaitsepolitsei läbiotsimised ja vahistamised Narva linnavõimu juures. Linna juhtidele tundus, et nad on sattunud kõrgendatud tähelepanu alla ning neile tehakse liiga. Rahustasime, et teatavasti õige hõlma ei hakka keegi ning on ju teada, kui politsei maanteel kiirust mõõdab, hoiavad kõik juhid spidomeetril täpsemalt silma peal. Et isegi kogemata mitte kiirust ületada. Pealegi võeti Narva linnamajanduse osakonna juhataja Nikolajev ju ööpäevaks vahi alla ja vabastati prokuröri esildisel ametist. Seega ei rapsi politsei sugugi tühja.

Peale kohtumist linnavalitsuses näitas linnapea meile värskelt renoveeritud Narva Aleksandri kirikut. Liftiga kirikutorni üles sõites avanes kuues erinevas suunas lummav vaade. Selgus ka põhjus, miks turismialane koostöö naaberlinnaga ei suju. Nimelt sõlmiti hiljuti kokkulepe Narva linna, Vaivara valla ja Narva-Jõesuu linna vahel, et arendatakse üheskoos infrastruktuuri, luuakse esmalt ühiselt matkarada. Vaatamata kokkuleppest ei saanud siiski koostööst asja, sest raha eraldamise hetkeks olid poliitilised või isikutevahelised erimeelsused jõudnud üle pea kokku lüüa ning ühistöö jäigi soiku. Kahjuks kannatavad inimesed. Ei ole kergliiklusteed kahe linna vahel, rääkimata matkaradadest. Siltide puudumine on isegi veel väike mure. Tuleb loota, et aja möödudes mõistetakse, et koostööd tõuseb tulu ja isiklikest vastuoludest tuleb üle olla.

 

Kohtusime ka Narva linnavolikogu esimehega. Üllatusega kuulsime, et riik ei peaks Eesti Rahva Muuseumi jaoks raha eraldama ning kõikide viimase pooleteise aasta jooksul Narva tulemata jäänud ettevõtted jäid ühe teatud monumendi taha kinni. Isegi need investeeringud, mis ei lähtunud riigi kontrollitavast majandusest idanaabri juures vaid näiteks Itaaliast pidid tulema.  Täielik enesekriitika puudumine, mis on omane ainuvõimu teostajale, keda opositsioon pingutama ei sunni.

 

Kokkuvõtteks tuleb öelda, et Narva linnavalitsuses töötavad enamasti tublid ametnikud, kes soovivad oma tööd teha võimalikult hästi ning inimeste huvides. Kui midagi jääbki puudu, siis on see poliitiline tahe, soov tagada aus konkurents ettevõtluses ning soodustada vaba ettevõtlust.

Soovitan kõigil võtta plaani Narva külastamine. Vaadata tasub Aleksandri kirikut ja kindlust, Kreenholmi manufaktuuri ja keskväljakut, jalutada jõe kaldal, kuhu EL-i abiraha toel peaks varsti valmima uhke jõeäärne promenaad. Tasub leida tee ka Narva-Jõesuusse, et hingata mereõhku ja jalutada männimetsa all. Uskuge, peale Narvas käiku on nii hea jälle koju naasta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga