Muutused ei lõpe

Eestis on vahetunud peaminister, mis on toonud kaasa ka uue valitsuspartneri. Planeeritud ja ka planeerimata muudatused aga jätkuvad…

Rõivase valitsus Riigikogus peale ametivannet
Rõivase valitsus Riigikogus peale ametivannet

26.märtsil 2014 andis Taavi Rõivase valitsus Riigikogu ees ametivande ning president allkirjastas valitsuse ametisse nimetamise.  Uues valitsuses on rohkem värskust, sh soolist tasakaalu ning ootused on kõrged. Suhteliselt konkreetne kevadkoalitsiooni leping annab hea aluse ootuste täitmiseks ning tehatahtmise ind ei lase opositsiooni kriitikast heidutada. Vähemalt alguses on meedia foon ju ka positiivne ehk isegi kaasa-aitav.

27.märts oli endise peaministri Andrus Ansipi esimene tööpäev Riigikogus, mida ta muidugi “huvitavaks” muutmata ei alustanud. Nimelt tuli ta välja ideega, et tegelikult peaks ta ikka ka kandideerima Euroopa Parlamenti, sest nii saab volinikukandidaat kõvema mandaadi (kasulik Eestile), sest nii saab Reformierakond parema tulemuse (kasulik Reformierakonnale), sest nii tõuseb valimiste tähtsus (kasulik Eestile).  Ansip suudab oma isikuga kindlasti köita rohkem valijaid oma valikut tegema (nii pooldajaid kui vastaseid) ja europarlamendi valimiste osalusmäär ongi teatavasti kõige madalam (Riigikogu ja kohalike valimistega võrreldes).  Mida rohkem inimesi Euroopa asjades kaasa mõtleb ja valiku teeb, seda tugevam Eesti esindus Euroopa parlamendis olema saab.

Neljapäeva hommikul fraktsiooni koosolekul väljendatud idee käivitas protsessid erakonnas: juhatuse koosolek järgmisel päeval ja Reformierakonna üldkogu juba 6.aprillil. Kuna tavaliselt on erakonna esimees ka peaminister siis me valime eesootaval pühapäeval ka Reformierakonnale uue esimehe. Minu kindel eelistus on tänane peaminister Taavi Rõivas, aga loomulikult võib ka teisi kandidaate esile kerkida.

Hongkongi investorite esindaja Thomas Fok peale kohtumise lõppu
Hongkongi investorite esindaja Thomas Fok peale kohtumise lõppu

Eelmisesse nädalasse mahtus ka kohtumine Thomas Fok´iga, kes esindab mitmeid erinevaid Hongkongi päritolu investoreid ning on huvitatud Eestisse investeerimisest või meie ideede rahastamisest. Juba teistkordne kohtumine annab märku tõsisemast huvist Eesti vastu. Mul oli jätkuvalt oivaline võimalus rääkida meie riigist kui edukalt toimivast e-riigist, kus inimesed on vabad, räägivad mitmeid keeli, on reeglina hea haridusega ja ettevõtlikud ning muutustele vastuvõtlikud. Kui raha kohtab häid ideid ja ettevõtlikke inimesi siis hakkavadki suured asjad sündima.

Telefonikaamera igas olukorras päris kaamerat ei asenda:) Foto: Liisa Hendrikson
Esinduslik seltskond Koeru vallamaja saalis kuulamas ülevaadet maadlusmaja projektist.  Foto: Liisa Hendrikson

Reedel kuulasime kultuuriminister Urve Tiidusega, mida on Koeru valla juhtidel ja maadluse eestvedajatel öelda maadlusmaja projekti kohta.  2007 a loodud sihtasutuse nõukogu esimehena tutvustas projekti arengut Johannes Kert, täpsemaid detaile avas põhiline eestvedaja Jüri Ilves. Oma sõna oli sekka öelda ka Eesti Olümpiakomitee president Neinar Selil. Käimasolevast EL-i finantsperioodist on täiesti paslik regionaalse investeeringuna vajaminev ca 3 mlj eurot Koeru investeerida, sest plusse on väga palju kokku koondatud.

Korsten ja filter on, aga kui uksed avatakse, lendub kõik vabalt
Korsten ja filter on, aga kui uksed avatakse, lenduvad kõik gaasid vabalt õhku

Pärastlõunal aga arutasime juba Kose vallavanem Merle Pussak´uga, kas Steelmani plaanid oma keskkonnahäiringut tekitava tootmise  kolimiseks Kuivajõe kaldalt kuskile mujale, inimesi vähem häirivasse kohta  on tõsised või mitte. Rõõm oli kuulda, et vallamajas oldi probleemidega väga hästi kursis. Samas oli aga kurb kuulda, et ei jagatud sugugi mu Steelmani juhtidega kohtumisel saadud optimismi kiire asenduskinnistu leidmise ja ümberkolimise kohta. Ilmselt tuleb ka mul edaspidi tähelepanelikult  jälgida, et ettevõtja soov olukorra parendamiseks oleks ikka tõene, mitte venitamisele suunatud puru silma ajamine.  Inimeste tervise kahjustamise hinnaga raha teenimine on ebaeetiline ja lubamatu. Naabreid häiriv haisutamine peab lõppema ning samuti peab ettevõttes töötavate inimeste tervis olema kaitstud. Iga päev, mitte ainult siis kui kontrollid käivad või ülemus valvab. Steelmanile omistatud ISO-d seda lausa eeldavad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga