Muud huvitavat

Suvila peab olema lihtne

Riigikogu liige Tõnis Kõiv kiidab oma Joodi suvila lihtsust ega igatse suvemaja Lõuna–Eesti kuppelmaastikule või mere äärde.

Joodi suvila omanikuks said Tõnis ja Marge Kõiv kevadel ja peavad nüüd plaani järgmisel aastal päevinäinud väikese suvemaja asemel uue ehitada. «Me enam–vähem juba teame ka, milline peab uus suvila välja nägema,» ütleb Marge.
Suvila märksõna peab Tõnise meelest olema lihtsus, et oleks neil kahel ja nelja–aastasel pojal Tõnisel hea mugav elada.

* Suvila annab vabaduse
Tõnis tunnistab, et kui kuulis Joodil müügis olevat suvilast, ei mõelnud ta pikalt. «Oleme õnnega koos, et jaole saime, sest ega siin suurt valikut ole,» sõnab ta.
Marge sõnab, et Joodile suvila ost tegi ta õnnelikuks, sest Paidega on seotud palju emotsioone. «Tutvusin siin oma mehega ja sünnitasin poja, see koht jääb mulle alatiseks eriliseks,» põhjendab ta.
Kõivude kolmeliikmelisest perest kibeleb Joodile kõige rohkem see Tõnis, kes riigikogu asemel alles lasteaias käib.
Väike Tõnis ehk Tõnnu fännab Joodit, sest vanemad lubavad talle suvilas Tallinna majast või Paide korterist suuremat vabadust. «No eks ta võigi siin suuresti teha kõike, mis pähe tuleb,» ütleb ema Marge.
Tõnnul on suvilas mitu onni, millest üks asub õunapuu otsas, kuhu pääseb redeliga.
Möödunud nädalal tegi Tõnnu suvilas suure avastuse, kui leidis pigitünni, millega oli lõpuks kaetud nii jalgratas kui ka selle omanik.
Tõnnu lemmikpaik on suitsuahi, kus ta valmistab kõikvõimalikke «toite», mida ema ja isa maitsma peavad.
Marge ja Tõnis tunnistavad, et on suvilas pojast õppust võtnud, ei kurna ennast tööga, vaid puhkavad ja teevad, mida hing ihkab.
Mõlemad pole enda meelest suuremad aiapidajad, nii et mõni korralik aednik võib nende juures ehmatusest infarkti saada. «Öeldakse, et ilu on vaataja silmades, aga meile siin meeldib, kuigi pole midagi teab mis peent ega uhket,» ütleb Marge.
Tõnis teatab seepeale, et pole kuu aega muru niitnud, kuid mitte laiskusest, vaid põua tõttu. «Kui muru on põuast nõrk, tuleb seda niita võimalikult harva ja muruniitjal ei tohi kogumiskotti olla,» jagab ta tarkust.
Heki pügamise kohta ütleb Tõnis, et seda tuleb teha kord või kaks aastas olenevalt peremehe usinusest. «Mina kuulun laisemate hulka ja kevadel hekki ei püganud, nüüd sügisel tuleb töö ette võtta,» lausub ta.

* Esimesed kurgid ja tomatid annavad saaki
Kuigi Tõnis on suure osa elust korteris elanud, pole talle suvilatööd siiski võõrad, sest ta on maalt pärit. «Kui tarvis, saan ikka vikatiga niidetud, kuid ausalt öelda ei mäletagi hästi, millal vikatit viimati käes hoidsin,» ütleb ta.
Kui Tõnisel suvekoduga uusi töid palju ei kaasne, siis Marge on seal elus esimest korda tomatid ja kurgid maha pannud. «Kunagi oli meil Virakasaares suvila ja kasvuhoone, kuid siis pani ämm taimed maha,» sõnas ta.
Nüüd on kasvuhoone Marge territoorium, kevadel istutas ta sinna tomateid ja kurke. «Jätsin pool kasvuhoonest tühjaks, kuid järgmisel aastal seda viga enam ei tee,» sõnas ta.
Oma kasvuhoones kasvanud tomat ja kurk on Marge meelest hoopis teise maitsega kui poest ostetu. Sama kinnitavad ka mõlemad Tõnised. «Kõik, mis siin kasvab, on väetistest ja mürkidest puhas, aga poes ei tea kunagi, mida ostad,» märgib Marge.
Marge tunnistab veel, et on potipõllumajandusest sedavõrd haaratud, et on pealinnas kõik sõbrannadki selle jutuga ära tüüdanud. «Ei teagi, kas see on vanusest, kuid mulle kohe meeldib siin ja ma ei kipu kusagile välismaale puhakama,» lausub ta.
Lisaks tomatitele ja kurkidele on Kõivude aias viis õunapuud, musti ja punaseid sõstraid, vaarikaid ja maasikaid. «Järgmisel aastal peab kindlasti hernest maha panema,» märgib Tõnis. Marge lisab, et maitsetaimi ka.
Nädalavahetusel seisab Kõivudel ees marjakorjamine ning mahla– ja moositegu.
Suvila plussiks peavadki Kõivud seda, et aias jalutades saab üht ja teist põske pistes kõhu täis ja toiduvalmistamise vaev jääb ära.
Peamiselt tulevad toidud Kõivudel suvilas grillilt, enamasti on see kanaliha.
Marge kinnitab, et korra on suvilas ka suppi keetnud. «Toiduvaaritamisega ei taha ma siin tegeleda, ega keegi selle palavusega praadi igatsegi,» sõnab ta.
Kui suvilasse tulevad ootamatult külalised, on Kõivude päästerõngas ligiduses asuv Maksimarket, mille abil kiiresti lauda katta.

* Tehisjärvest piisab täiesti
Kõivudel on Tallinnas maja ja Paides korter, kuid mere äärde suvilat nad ei igatse, vaid on rahul Joodiga. «Me pole kumbki mere ääres kasvanud ega oska vist seetõttu merest puudust tunda,» põhjendab Tõnis.
Margele jätkub igati, et Paides on tehisjärv, kuhu kolmekesi ratastega vändata. «See on väikesele Tõnisele just paras maa, mis väga ära ei väsita,» sõnab ta. «Tagasiteel teeme väikese peatuse Kalevite Kodus või Sipelgapesas.»
Marge tunnistab, et Tallinnas ta jalgrattaga sõita ei julge, sest liikluskultuur ei kannata kriitikat, kuid Paides kibeleb sadulasse küll.
Pärast Paide linnapea ametit ja enne riigikokku pääsemist töötas Tõnis Tallinnas kinnisvaraäris ja kinnitab spetsialistina, et Joodi suvilate väärtus tõuseb veel. «Usun, et juba viie aasta pärast on siit kuni piimakombinaadini kõik maju täis,» sõnas ta.

Intervjueeris Järva Teataja ajakirjanik Tiit Reinberg, avaldatud Järva Teatajas http://www.jt.ee/210806/esileht/20003681.php

Postitatud 21.augustil 2006

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga