Mitte ainult jalgpallist

Möödunud nädalast jääb meelde energiasäästuviktoriin, Köleri tänava avamine, jalgpallilahing ja Aasta liberaali nimetamine. Mõne lausega kõigest pikemalt…

Esmaspäeval toimus Riigikogus energiasäästu viktoriin, mille käigus pidid nelja RK fraktsiooni liikmetest moodustatud meeskonnad vastama energia kokkuhoidmist puudutavatele küsimustele. Reformierakonna fraktsiooni meeskonda kuulusid Kaja Kallas, Kalle Palling, Kalev Lillo, Margus Hanson ja mina. Vastata tuli e-kirja saatmise teel.

Reformierakonna meeskond võitis. Arvan, et oli väga kasulik võistlus. Äratas loodetavasti ka laiema avalikkuse tähelepanu energiasäästu vastu. Sain isiklikult paar head näpunäidet elektri kokkuhoiuks. Näiteks tarbib digiboks ka ooteasendis ca 5 W energiat tunnis, aga seda ei pea ju kulutama. Panin kodus lülitiga pikendusjuhtme teleri, digiboksi vahele ning väike sammuke energia säästmise suunas jälle astutud. Soovitan külastada Eesti Energia kodulehte ja koostada seal isiklik energiaprofiil oma kodu kohta. Saate kasulikke näpunäiteid. Kõige parem energia on kulutamata energia!

Neljapäeval avati Viljandimaal Suure – Jaani vallas pidulikult Köleri tänav, tähistamaks vee-ja kanalisatsiooniprojekti lõpulejõudmist. Suure-Jaani valla töötajad on teinud tublit tööd, kirjutanud projekte, läbi viinud hankeid ning mis kõige tähtsam – teinud seda kõike väga korralikult. Kuna projektiperiood on olnud pikk siis on Suure-Jaanil tulnud üle elada nii tööde kallinemine (riik andis raha juurde) kui ka odavnemine (riik võttis ülejäänud raha ära). Pildil saab ühe ehitaja (Paide Mek) esindaja Janek Lohu vallalt tänukingituse ning annab ka omalt poolt vastu.

Muide, Suure-Jaani valla poolt tänuks välja jagatud kinkekott sisaldas vägagi kasulikke, ütleks isegi luksuslikke asju (kohalik leib, mesi ja tee). Looduslikud tooted, puhas maitse ja kohalik eripära teevadki nad eriliseks. Lisaks valla kaardile oleks võinud kotis olla veel reklaamleheke teabega, kuidas neid väga väärtuslikke toiduaineid interneti vahendusel tellida saab.

Reedel ei olnud muidugi midagi tähtsamat kui Eesti-Iirimaa jalgpallilahing. Mängu algus oli vägev. Staadion rahvast täis, väljakule tuuakse lipud, sisenevad meeskonnad, kõlavad hümnid. President Toomas H Ilves kätles isiklikult nii Eesti kui Iiri meeskonna mängijaid ja kohtunikkegi. Arutasime tribüünil, et mida president iirlastele soovida võis?! Kas ikka ütles, et „play less“:):)

Mängust endast ei hakka ma pikalt kirjutama, seda on asjatundjad teinud juba küll. Enne mängu lugesin brošüürist, et Eesti meeskonna parim koht UEFA edetabelis on 58-s, aga iirlaste halvim on 57-s… Tribüünilt mängu jälgides oli selgelt näha, et kõrgetasemeline jalgpall ei ole ainult kiire jooks ja meisterlik palli valdamine, see on ka taktika ja isegi näitlemisoskus. Tuleb teada, millal valust kõvasti karjatada, millal pikali kukkuda ja kui kauaks maha vedelema jääda. Meisterlikkus, mis muud.

Eesti meeskond andis oma parima, mida ta tol hetkel suutis. Juba mõne päeva pärast järgmine katse, iirlaste kodumurul, uute kohtunikega. Loodan, et vähemalt mõni võimalus väravat lüüa realiseerub ka meie jaoks, vähemalt ükski.

Pühapäev oli isadepäev, Reformierakonna sünnipäev ja sel päeval toimus Liberalismi Akadeemia korraldatud üritus, kus kuulutati välja Aasta liberaal. Reformierakonna auesimees, Euroopa Komisjoni aseesimees Siim Kallas avalikustas nelja nominendi seast väljavalitud vöitja – ajakirjanik Anvar Samosti. Siim Kallase sõnul on Anvar Samost ajakirjanik, kes on välja paistnud vaba mõtte, ausa kriitika ja populismi vastasuse eest. Liberaalid hindavad kõrgelt vaba mõtet ja ei pelga kriitikat. Kallase sõnul on Samost vaba mõtte levitaja, mees, kes mõistab, et keerulisi küsimusi ei lahendata plakatitega ning kes valmistab oma kriitika ka alati ette.

Ajakirjanikku ennast kohal ei olnud, sest ta tegi oma tavapärast tööd Vikerraadios, saates „Rahva teenrid“.

Liberalismi Akadeemia nõukogu tegi Aasta liberaali valiku järgmiste kandidaatide seast: EV President Toomas Hendrik Ilves, kes on silma paistnud kodanikuühiskonna ja õigusriigi vankumatu kaitsmisega, Poliitikauuringute keskuse Praxis, aruka analüüsi eest ja Garage48, ettevõtlikkuse praktilise edendamise eest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga