Mikser tegi vea, TÄIENDATUD

Riigikogus tänasel Eesti välispoliitika arutelul tegi kaasettekande teinud väliskomisjoni esimees vea.

Tänasel Eesti välispoliitika arutelul pidas kaasettekande Riigikogu väliskomisjoni esimees Mikser. Enamus diplomaatilisest korpusest oli selleks hetkeks küll juba lahkunud, kuid siiski jagus kuulajaid nii saali kui võrgu kaudu mujale. Arvatavasti informatsiooni puudusest tulenevalt tegi Mikser oma ettekandes vea kui viitas, et edaspidi ei saa riigi raha eest enam Rahvuslikul Palvushommikusöögil USAs osaleda. Ilmselt viitas Mikser minu hiljutisele osalemisele Washingtonis toimunud palvushommikusöögil koos Barack Obama ja Tony Blairiga. Kirjutasin ka Mikserile, et näiteks meie välisesindus peab rahvuslikku palvushommikusööki tähtsuselt järgmiseks kogunemiseks USA-s ÜRO peaassamblee istungjärgu järel. Seda esiteks ja teiseks kaetakse minu osalemise seotud kulud minule ettenähtud kuluhüvitisest. Arvestades tööga seotud püsikulude taset, on tegemist sisuliselt minu omast taskust makstud sõiduga. Isegi täna otsustatud kuluhüvitise kärbet arvestamata.
 
Kas väliskomisjoni esimehel on midagi selle vastu, et riigikogu liikmed omast taskust kinnimakstava sõidu ajal Eesti riigi strateegilise partneri – Ameerika Ühendriikide kongressi ja senati liikmetega suhtlevad? Mina küll ei pahandaks, kui Mikser vahepeal näiteks sotsiaal- või  tööalastes küsimustes rahvusvahelistel kogunemistel Eesti asja ajaks. Samuti loodan, et ükskord satub ka Sven mõnele üritusele, kus viibib USA president Barack Obama.
 
Ei ole mõtet püüda monopoliseerida asju, mis oma olemuselt selleks ei sobi. Inimestevahelised kontaktid, suhted on need, mille kaudu aidatakse kaasa paljude tähtsate otsuste langemisele. Ei ole mõtet asuda inimsuhteid monopoliseerima.  
 
Ka kokkuhoid on vaieldamatult tähtis. Seda eriti praegu. Kokkuhoidmisel tuleks aga silmas pidada, et õilsate eesmärkide sildi all me riigina naeruväärseks ei muutuks. Või Eesti riiki tervikuna populistlikult kokkuhoiust jutlustades ära ei likvideeriks.
Sven Mikseri e-kirja vastusest selgus, et ta siiski peab suhtlemist USA Kongressi ja Senati liikmetega oluliseks. Vaid tema arvates peaks riigi raha kulutamisel täpsemalt vaatama, mida saab rahastada ja mida mitte. Sellega olen minagi nõus. Eriti teades, et Palvushommikusöökidel osalemine on senigi toimunud saadikute endi rahakoti arvel. Arusaadavalt toimub ka edaspidi samamoodi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga