Maailma parlamentide kogunemisel arutatakse Venemaa valesid

Genfis pühapäeval (12.10) algav Parlamentidevahelise Liidu (IPU) aastakohtumisel tuleb konkreetsemalt jutuks olukord Ukrainas ja Venemaa tegevus, lisaks räägitakse ka teistest pingekolletest maailmas. Venemaa on IPU poole lausa pöördumise teinud…

Saksamaa parlamendi alamkoja Bundestagi spiikri Norbert Lammerti kutsel toimub pühapäeva õhtul Genfi Saksa saatkonnas kohtumine, kus on arutluse all olukord Krimmis ning Ida-Ukrainas ja parlamentide võimalused selle parandamiseks. Kohtumisele on lisaks Eestile kutsutud Läti, Leedu, Poola, Ukraina, Moldova, Georgia, Valgevene ja Venemaa parlamendi esindajad.

Eesti poolt kohtumisel osalejana tunnustan Saksamaa püüdlusi hoida Venemaaga kontakte ning vahetada infot. Kogu Euroopa Liit, aga eriti lähimad naabrid on huvitatud septembri alguses Minskis kokku lepitud vaherahu ja tegevusplaani ellurakendamisest ning Venemaa sekkumise lõpetamisest Ukraina siseasjadesse. Samas on selge, et erinevalt demokraatlikest riikidest ei mõjuta Venemaal poliitikat mitte parlamendi liikmed, vaid Kremlist tulev tahe. Nii nagu vett tilkhaaval kivile tilgutades tekib sinna süvend, tuleb jätkata suhtlemist kolleegidega Venemaalt, neile infot jagades ja selgitades.

Reedel, 10. oktoobril sai teatavaks Venemaa riigiduuma pöördumine IPU poole üleskutsega uurida Ukraina armee kuritegusid rahulike elanike vastu Ida-Ukrainas. Ilmselt on oodata Venemaa aktiivsust ka IPU peaassambleel ehk siis tuleb olla valmis iseenda propagandast pimestatud vene kolleegide valeväiteid ümber lükkama. Läänemaailm teab ju täpselt, et kogu Ida-Ukrainas toimuv võitlus Ukraina võimude vastu on toetatud, rahastatud, mehitatud, relvastatud ja välja õpetatud Venemaa poolt.

Tarvitseks vaid Venemaal lõpetada Ukraina siseasjadesse sekkumine, kui rahu taastuks Ida-Ukrainas loetud päevade jooksul ning ukrainlased saaksid oma riigis ise oma saatust kujundada.

IPU 131. peaassamblee toimub Šveitsis Genfi linnas 12-16. oktoobrini. Peateemaks on kasvav oht maailma rahule, turvalisusele ja inimõigustele, sealhulgas üha sagenev naistevastane vägivald. Samuti valib organisatsioon endale nelja kandidaadi hulgast järgmiseks kolmeks aastaks uue presidendi.

Genfi on oodata 144 riigist kokku 744 parlamendiliiget, muuhulgas 104 parlamendispiikrit ja asespiikrit. Eesti delegatsiooni kuuluvad lisaks Tõnis Kõivule veel Marika Tuus-Laul, Jaan Õunapuu ja Erki Nool. Esindatud on kõik Eesti parlamendierakonnad.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga