Maailma, Eesti ja Peetri poliitikast

Just nii võiks kirjeldada möödunud nädalat, mille esimene osa möödus Maailma parlamentide kogunemisel, kus ei saanud mööda ka Eesti poliitikast ning nädalavahetus koduses Rae vallas…

Toetan Põhjala ettepanekut
Toetan Põhjala ettepanekut

Maailma parlamentide liit (IPU) kogunes seekord Sveitśis ning lisaks tavapärastele teemadele  (naiste, laste õigused, eelarve jmt) oli seekord Põhjala riikide poolt esitatud resolutsiooni projekt keemiarelvade hukkamõistuks. Eesti loomulikult toetas naabrite algatust ning loomulikult ei olnud me ainsad. Lõppversiooni kohta esitasid oma vastuväited alla kümne riigi, arvestusega, et IPU-s kokku on 163 liikmesriiki.  Erakorralise punktina vastu võetud resolutsioonis kutsutakse kõiki riike üles liituma Keemiarelvade Konventsiooniga ning vaatama üle oma rahvuslikud keemiarelvi puudutavad õigusaktid sihiga saavutada null-tolerants keemiarelvade arendamise, tootmise, ladustamise ja kasutamise osas.

Sveitśis viibides ei jäänud me puutumata Eestis toimuvast, eriti Riigikogu juhatuse riigimehelikust otsusest mitte lubada teise riigi valitsuse liiget arutama Eesti hariduse probleeme Riigikogu suures saalis ilma Eesti valitsuse haridusministrita. Sotside algatus oli ka minu arvates sobimatu viis viia sisepoliitiline vaidlus teise riigi tasemele. Riigikogu juhatuse seisukoht või isegi pigem selle väljendamine sotsidele, avalikkusele võib juriidiliselt mõnevõrra kohmakas olla, kuid mõnede küsimuste lahendused põhinevad ka tavadel ehk kirjutamata reeglitel.

Teine meeli erutav teema keerles Keskerakonna rahastamis-skandaali ümber. Valitsusjuht ütles otse ja karmilt välja kriitika prokuratuuri aadressil, kes suutis väga kiiresti avalikkust teavitada, et kõik Keskerakonna ümber toimuv on aegunud ehk midagi uurida ei ole. Samuti ei ole prokuratuur mitte kuidagi reageerinud sotside toetuseks liigutatud kahtlaste summade avalikuks tulekule.  Äripäev resumeeris oma juhtkirjas hästi, et kriitika prokuratuuri töö kohta tuleneb prokuratuuri suutmatusest avalikkusele oma otsuseid selgitada. Minul isiklikult tekib üha rohkem veendumus, et prokuratuur oli väge täis, kui mindi koos Kapoga Keskerakonna kontorit puistama (2012 a sügis). Ootused olid suured, aga tulemus nadi. Seejärel ei saanud prokuratuur (nn võrdne kohtlemine) jätta uurimist algatamata Meikari loo peale (2013 mai). Tulemus jällegi null. Ilmselt nüüd soovib prokuratuur end järgmistest “nulliringidest” eemale hoida ja ei tee Keskerakonna ja sotside rahastamise skandaalide puhul mitte midagi. Aga seda tuleks julgeda ka tunnistada.

Ülemiste järve teema liigub samuti edasi. Laupäeva hommikul oli tore kohtumine Järveküla inimestega, kes kutsusid mind aru andma järve avamise plaanide kohta ning soovisid loomulikult omi mõtteid ja ideid esitada. Väga kasulik tund oli.

Mõned korduma kippuvad küsimused:

1. Kas Ülemiste vabaks tähendab, et igalt poolt võetakse aed ära? Vastus: ei tähenda, vähemalt alguses tähendab see järve kaldal asuva tee kasutuselevõtmist promenaadina jalutajatele, jalgratturitele, tervisesportlastele. Väravad jäävad alles, need avatakse päikesetõusul ja suletakse loojangul.

2. Kas Ülemiste järve äärde promenaadi tegemine on ikka reaalne? Vastus: jah, on küll. Eriti hästi realiseeritav on promenaadi idee siis kui riik otsustab järve ümbritseva maa anda RMK-le ning Rae vald otsustab omalt poolt õla alla panna promenaadi rajamisele. Valdavalt on senised vastuargumendid olnud emotsionaalsed ehk siis argumentidel põhinevat vastuseisu ei ole. Lõppude lõpuks sõltub kõik siiski inimeste tahtest ja tahe on selge 20.oktoobril.

Uuesalu infotahvli paigaldus. Foto:K.Mets
Uuesalu infotahvli paigaldus. Foto:K.Mets

Pühapäeval aga tegime jällegi tunnikese talgutööd Peetri aleviku keskel asuva Uusmaa bussipeatuse juures. Nimelt “istutasime” sinna ühe teadetetahvli, kuhu saab erinevat sorti inimestele vajalikku infot üles riputada. Nii, et bussijaama kaunid seinad rikutud ei saaks. Töö sai kenasti tehtud, tänu idee autorile, talgu korraldajale ja teistele osalistele!

PS! Kas sina oled juba kohaliku omavalitsuse valimistel oma valiku teinud? Rae vallavolikogu valimistel saad toetada mind (nr 220) ja nii annad ka toetushääle Ülemiste vabamaks muutmisele. E-valima saad liikuda siit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga