Linnad, vallad saavad riigilt toetust

Möödunud nädalal käis Estonia teater Toompeal, Suure-Jaani ja Võhma volinikega sai arutatud euro tulekut, tutvutud Mulgi Külastuskeskuse projektiga ning Türi Lillelaadal raadiosaadet tehtud. Olemas ka esialgsed andmed riigilt omavalitsustele alalaekumise kompenseerimiseks mõeldud summade kohta.

Teisipäeval käis Estonia teater Toompea lossi hoovis „eelarvet kaitsmas“. Püsti oli pandud suur lava ning estoonlased marssisid rongkäigus Toompeale. Lauldi ja tantsiti. Kõige ilmekam oligi pensionäridest balletitantsijate esinemine laval. Igaüks pidi aru saama, et teatud vanusest alates enam balletitantsijana leiba teenida ei saa. Plangu peale joonistatud Estonia eelarve õhemaks hööveldamine näitas, et on eelarvet vähendatud vaid vaevumärgatavalt. Või lihtsalt ei viitsitud rohkem hööveldada.
 
Vaevalt  et taoline show Estonia järgmise aasta eelarvele mõju omab, ütlesin sama ka TV3 uudistele.
 
Neljapäeval toimus Erametsaliidu korraldatud rahvusvaheline Puidu kasutamise konverents Meritoni hotellis. Võis kuulda naabrite Läti, Leedu ja Soome näiteid erametsanduse korraldamisest ning saada muudki kasulikku infot.
 
Kella neljast algas Suure-Jaani vallavolikogu koosolek, kus rääkisin volinikele Eesti riigi eelarvest, eurost ja tööpuuduse vastu võitlemisest. Hilisemad küsimused olid muudestki teemadest. Muuhulgas oli rõõmustav tõdeda, et nii mõnigi volinik loeb aeg-ajal käesolevat blogi ning leiab siit kasulikku informatsiooni.
 
Naaberomavalitsuse Võhma linna volikogu ette jõudsin veerandtunnise hilinemisega, mis hiljem „kuhjaga tagasi võeti“. Etteruttavalt tuleb öelda, et Võhmas kulus kokku kaks tundi esinemise ja volinike küsimuste vastamise peale.  
 
Reedene päev algas hommikukohviga Taagepera lossis Valgamaal, mis tegelikult asub hoopis Mulgimaal. Kolleeg Peep Aru oli kokku kutsunud Riigikogu Järva-Viljandi saadikurühma liikmed ning kohal oli ka kultuuriminister Laine Jänes, Mulgi Kultuuri Instituudi juht Kristel Habakukk ning juhatuse liikmetest vallajuhid.
 
Seejärel külastasime ka Sooglemäe talu kompleksi, kuhu on plaanis rajada Mulgi Külastuskeskus, mille projekti meile just eelnevalt tutvustati.
  
Pärastlõunaks pidi jõudma Türi lillelaadale, et kaasa lüüa Riigikogu saate otse-eetrile Kuma raadiosse laadalavalt. Saade just kõige parem välja ei kukkunud, sest rääkisime vaid ühest teemast – eurost ja ei tulnud välja laadaplatsil saate tegemise eripära – keegi publikust ehk laadaplatsil olijatest midagi küsida ei saanud. Võimalust küll saate alguses pakuti, aga sinnapaika see jäigi.
 
Õhtupoolikul aga oli meil abikaasaga võimalik kaasa elada poja tantsuoskuse demonstratsioonile. Nimelt toimus kooli traditsiooniline Maiball, kuhu olid oodatud I-IV klassi lapsed ja vanemad. Küll oli tore vaadata kui I klassi lõpetav poeg oma vanemate silme all tüdrukuid tantsitab. Avavalss, rumba, aeglane valss jne.
 
Laupäeval jälle Türi Lillelaadal. Seekord siis Reformierakonna boksis inimestelt arvamust küsimas, meie otsuseid selgitamas ja uusi liikmeid vastu võtmas. Lillelaada päevil vormistas 5 inimest oma astumise Reformierakonna liikmeks.
 
Omavalitsustele raha juurde
Möödunud nädalal saatis Rahandusministeerium kooskõlastusringile määruse eelnõu, mille kohaselt kompenseeritakse osaliselt KOV-idele tulumaksu alalaekumine 2010 a esimeses kvartalis. Toetust saavad järgnevad Järvamaa kohalikud omavalitsused: Paide linn, Türi vald, Ambla vald, Väätsa vald, Järva-Jaani vald, Koigi vald, Koeru vald, Kareda vald ja Albu vald.
 
Viljandimaa omavalitsustest saavad toetust järgmised: Viljandi linn, Karksi vald, Saarepeedi, Abja, Viiratsi, Paistu, Mõisaküla linn, Kolga-Jaani ja Võhma linn.
Kui arvestuse aluseks võetakse I kvartali ehk kolme kuu asemel neli kuud siis võivad toetuste numbrid muutuda. Seaduses sätestatud laenupiiri 60 % ületanud omavalitsused peavad esitama finantsplaani, kus nad näitavad oma jõudmist seaduses lubatud piiridesse.
Lõplik selgus saabub kui palju täpselt üks või teine omavalitsus toetust saab siis kui Vabariigi Valitsus on otsustanud.
 
 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga