Lapsed ja alkohol olgu lahus ka Paides!

IRL-i kuuluva Paide abilinnapea arvates on külmetanud lapsele parim viis sooja saamiseks lonks alkoholi. Järvamaalt valitud IRL-i riigikogulase arvates tuleks hoopis karmimad meetmed kasutusele võtta noorte alkoholitarbimise vastu võideldes. Kumba neist uskuma peaks?! Järgnevalt pikemalt veel teistestki eelmise nädala sündmustest.

Eelmisel reedel (17.detsembril) ehitati Paide kesklinna lumelinn ning abilinnapea Sapp pakkus päeva lõpuks lastele sooja saamiseks 15 % lise alkoholisisaldusega glögi. Meediasse jõudis teema järgmisel päeval JT online kaudu. Laupäeval toimunud eakate jõulupeol Paide kultuurikeskuses vestlesin isiklikult IRL-i Järvamaa juhtpoliitikutega. Mulle jäi mulje, et nad adusid probleemi tõsidust ja mõistsid abilinnapea kohatu pakkumise ja suhtumise noortele alkoholi lubatavusse kohta hukka. Eeldasin, et keegi IRL-ist ütleb selle ka avalikult välja. Ootasin terve laupäeva ja pühapäeva. Ei midagi. Lükkasin oma tavapärase pühapäevaõhtuse blogipostituse tegemisegi edasi, sest ei soovinud hakata Toompea koalitsioonipartnerit avalikult õpetama. Praegu on aga esmaspäeva õhtu, teemast on juba kirjutanud Õhtuleht ja Delfi. Kauem ei ole enam võimalik oodata.  Kas IRL-i vaikimine tähendab, et nende suhtumine noorte ja alkoholi kokkusobimatuse kohta on muutunud? Kui ei ole siis öelge see palun välja!

Mina tahan, et Paide linnas oleks ka edaspidi lastevanematel võimalik oma lapsi kooli saata teadmises, et nad tulevad õhtul kainelt koju tagasi. Et linnavalitsus ei jooda õhtuks lapsi purju, isegi glögiga mitte. Kindlustunde saamiseks vaikimisest ei piisa. Vaikimine on teatavasti nõusolek ehk heakskiit toimunule. Kutsun üles selgelt ja arusaadavalt hukka mõistma Paide abilinnapea suhtumist, et alkohol sobib alaealistele sooja saamiseks. Ei sobi.

Lumelinn kesklinnas, kui kauaks?

Lumelinn Paide kesklinnas on samuti abilinnapea Sapi idee. Lumelinn on ise-enesest tore, aga miks peavad lapsed mängima tiheda liiklusega kesklinnas? Miks võeti kõige magusamal kauplemisajal kesklinna äridelt ära klientide mugav juurdepääs, sh üle kümne parkimiskoha? Miks ei saanud lumelinna ehitada näiteks Pizzakohviku ja JT toimetuse vahelisele tühermaale või siis haigla kõrvale nn kopteriplatsile?! Palju lume tagasi linna vedamine ja siis uuesti ära vedamine linnakodanikele maksma läheb? Kas keegi bussiga sõitjate peale ka mõelnud on?

Kui kauaks on üldse plaanitud hoida kesklinnas iga päevaga ilmetumaks muutuvaid lumekujusid, varjamaks miljonite eest korrastatud raekoda ning teisi ajaloolise keskväljaku hooneid?

Täitsa mõistan, et IRL on abilinnapea Sapiga püsti hädas. Eelmise aasta valimistel ta põrus, volikokku ei valitud. Paide hallatavate asutuste juhid räägivad ühe valjemini, et väga raske on töötada endast tunduvalt väiksemate võimetega, aga agressiivse inimese alluvuses. Erakonnakaaslased on Sapile teist rakendust otsinud juba üle aasta. Pakutud on nii ühte kui teist. Nüüd on uus lootus tekkimas, et äkki õnnestub Sapp omavalitsusliidu tegevdirektoriks „edutada“. Päris mitmed omavalitsusjuhid aga on huvitatud tõhusast omavalitsustevahelisest koostööst, mitte ühe erakonna maine päästmisest. Nad ei pea Sappi koostööks suuteliseks.

Aeg aga tiksub halastamatult ning mida kauem Sapp abilinnapea kohal püsib ja üha uute algatustega välja tuleb seda suuremaks kasvab vastuseis temale, aga ka IRL-ile. Viivitus läheb kalliks, tegutseda tuleb, sõbrad!

Paide eakad riiki valitsemas

Nüüd mõne sõnaga eelmise nädala positiivsematest sündmustest. Põhiliselt Paidest pärit eakad külalised said 14.detsembril pildi ette nii seaduste vastuvõtmisest Toompeal kui peaministri tööst Stenbocki majas valitsust juhtides.

Loomulikult rääkis Andrus Ansip ka lahkesti oma tööst, aga ka pensionitest ja eurost.

Jõuluvana Riigikogus

Neljapäeval saabus Toompeale Riigikogu saali jõuluvana. Pidas kõne, tõi välja nii head kui halba. Nii nagu tavaliselt. Kutsus ette fraktsiooni esindaja, kes siis luges mingi luuletuse ja sai vaimuka kingituse. Jällegi nagu tavaliselt. Vaieldamatult erilisem oli aga sel korral Reformierakonna „jõulusalm“. Staar Katrin Karisma-Krumm säras tähena ja esitas Imre Sooääre musitseerimise saatel iga fraktsiooni kohta lõigukese mõnest tuntud ooperist. Kõlas kaunilt ja kuulajate aplausi järgi otsustades ka tabavalt.

Järvamaa eakad pidutsesid

Neljapäeva pärastlõunaks olid Türi kultuurimajja kogunenud sadakond eakat, et tähistada saabuvaid jõule ja aasta lõppemist. Mina rääkisin eakatele uuest pärimisseadusest ning vastasin arvukatele küsimustele. Mõnevõrra üllatavalt olid küsimused põhiliselt, et kas parem on kinkida või pärandada. Igal juhul on mõistlikum teha testament, seletasin seda individuaalselt lahti veel mitmes lauas. Pärimise nüansid pakkusid eakatele suurt huvi. 

Laupäeval olid kogu maakonna eakad kogunenud traditsioonilisele jõulupeole Paide kultuurimajja. Ette oli valmistatud meeleolukas eeskava nii noortest kui vanematest esinejatest. Swedbanki Paide kontori juhataja Maie Põder rääkis eurodest ja näitas rahatähti ekraanil. Veel said eakad teadmisi internetist ja vaheajal maitsta pidupäeva puhul sobivat sööki ja jooki.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga