Küsimus ei ole rahas

Möödunud nädal tõi meile Monika nimelise lumetormi ja avalikustas riigi suutlikkuse oodatult tekkinud olukorrale kiiresti reageerida. Järva Diabeetikute selts tähistas 15 aastapäeva ja prof Zilmer avalikustas uut tüüpi alkoholisõltuvuse.

Ilmajaam hoiatas terve neljapäevase päeva, et lumetorm levib üle Eesti. Leviski ja võib öelda, et oodatult sulgus Virumaal Padaorus lumesaju tõttu liiklus neljapäeva õhtul kella 9 paiku.

Päästeamet alustas tekkinud ummiku lahtiharutamist reede hommikul ja sama päeva õhtuks olid asjad enam-vähem jälle normis. Aga miks ei saadud seda sama teha reede hommikuks?! Miks pidid inimesed öö läbi autodes passima?!

Päästeamet teatas reedel uhkelt, et nemad monitoorisid öö läbi (neljapäeval vastu reedet) olukorda ja ilmselt lootsid, et äkki laheneb ise ära. Ilmateade ei lubanud tormi vaibumist, kuidas ummik siis ise lahenema pidi?

Kes otsustas neljapäeva õhtul või jättis otsustamata ööl vastu reedet, et Eesti ühe peamagistraali Tallinn-Narva maantee sulgumine ei ole probleem?!

Täna kella üheksa paiku õhtul sõitis Tallinn-Tartu maanteel, Viikingite küla juures kraavi kütuseveok. Poolteist tundi hiljem võis juba Postimees onlinest lugeda vastavasisulist uudist koos hoiatusega, et tee võidakse veoki kraavist väljatõmbamisel sulgeda. Sama uudis üleval ka Delfis. Miks Padaoru puhul nii kiiresti reageerida ei suudetud? Erinevalt õnnetusest oli torm ette teada… Miks ei teatatud tee sulgumisest, ümbersõidutee olemasolust ja antud hoiatust, et pöörake tagasi seni kuni saate?!

Väidetavalt tegeles siseminister Pomerants reedel olukorra lahendamisega ja õhtuks oligi enam-vähem probleem lahti harutatud. Kui minister haaras reede hommikul seetõttu härjal sarvist, et mõistis oma alluvate saamatust ja püüdis päästa, mis päästa annab?! Võib-olla tõesti. Selle peale tuleks nüüd alluvate sobivus oma ametikohale üle vaadata, vajadusel koos erakonnakaaslase Partsiga. Maanteeamet ju MKM-i haldusalas.

Rahas ei ole küsimus

Peaminister Andrus Ansip kinnitas reedel avalikkusele üle et raha puudumise taha inimeste abistamine pidama ei jää, sest reservis raha on. Vabariigi Valitsuse reservfond ongi sellistel kordadel kasutamiseks. Juba sel nädalal eraldab valitsus peaministri sõnul lisaraha kohalike omavalitsuste teehoiukulude katteks. Lisaks tuleks omavalitsustel kokku arvutada ja esitada hüvitamiseks nende poolt riigiteede lumest puhastamiseks tehtud kulud.

Isiklikult võtsin Päästeameti hoiatusi kuulda ning reedesel päeval jätsin kõik sõidud ära. Kahetsusega pidin teatama ka Tartu Ülikooli rektorile, et ei saa osa võtta plaanitud ümarlauast Türi kolledzi teemal. Hiljem selgus, et ümarlauast suurt kasu ei tõusnudki, ülikool loobus omapoolse plaani esitamisest ning nüüd peaks juba Järvamaa esitama edasise tegevusplaani ja näitama ära ülikooli osa selles.

Laupäeva esimene pool oli vaikne ja ilus ning Paide kultuurimajas tähistati konverentsiga Järva Diabeetikute Seltsi 15 aastapäeva. Seltsi eestvedaja Eevi Siktsus sai paljude õnnitluste osaliseks ning päeva teises pooles astus läbi ja pidas tervituskõne sotsiaalminister Hanno Pevkur.

 Konverentsi põhiline osa oli pühendatud proffessor Mihkel Zilmeri loengule toitumise teemal. Ta andis palju kasulikke näpunäiteid toitumise kohta ning tegi mõned tähelepanekud ka ümbritseva kohta. Näiteks ei ole inimese tervisele head hommikused nn „vingumised“ raadiosaadetes. See ei anna head algust päevale. Teiseks on tema arvates hulk inimesi omamoodi sõltuvuses alkoholismist. Sõltuvus väljendub selles, et inimene ei saa päevagi veedetud ilma, et ta räägiks alkoholist. Zilmeri sõnum – ei ole vaja igal võimalikul ja võimatul juhul rääkida alkoholist.

Laupäeva pärastlõunal hakkas jälle lund sadama ning pühapäeval ei saanudki lumelabidat käest. Päev otsa sadas ja tuiskas…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga