Kultuuriministrist ja alkoholi mõjust

Kolmapäeval saime uueks kultuuriministriks Urve Tiiduse ja sellega seoses mitmeid muudatusi Riigikogus, noored jagasid uut infot alkoholi kahjulikkuse kohta, Soome riik tähistas 96 sünnipäeva ning loomulikult juhtus veel palju muudki…

Urve Tiidus ametivannet andmas
Urve Tiidus ametivannet andmas

Seekord juhtus see, mida tavaliselt ei juhtu ehk varasemad spekulatsioonid uues kultuuriministri nime üle osutusidki tõeks. Kolmapäevane Reformierakonna juhatus oli üksmeelselt nõus valitsusjuhi esitatud Urve Tiiduse kandidatuuriga ning sealt edasi läks kui lepase reega Kadriorgu presidendi juurde ja sealt kohe tagasi Toompeale ametivannet andma. Soovin Urvele uues ametis edu, eeldused selleks on tal kõik olemas.

Urve asemel tuli Riigikokku Tarmo Mänd, kellest sai minu pinginaaber tagareas. Rein Lang naases parlamenti (lahkus Andrei Korobeinik) ja temast sai lisaks õiguskomisjonile ka mu kolleeg Euroopa Liidu asjade komisjonis.

Juba teist korda tutvustasid noored aktiivsed inimesed Reformierakonna fraktsioonile alkoholi kahjulikkust ning vajadust sellega seoses samme ette võtta.  Kõige huvitavam oli kuulata Riina Raudne ettekannet, mille kohaselt on alkohol eriti kahjulik alla 25 a noorele. Tänapäeva maailm nõuab suutlikkust elukestvaks õppeks ning kohanemiseks pidevalt muutuva keskkonnaga. Selleks on vaja järgmiseid oskusi: kriitiline mõtlemine, kommunikatsioon, koostöö, loovus, empaatia, enesejuhtimine.  Paljud nimetatud oskustest on seotud ühe aju osaga, mida nimetatakse prefrontaalne korteks. Otsmikul asuv aju osa saab noorel inimesel küpseks suhteliselt hilja (25.ndaks eluaastaks), kiireim areng toimub teismeliseeas. Sel ajal alkoholi tarbimine mõjub prefrontaalsele korteksile pärssivalt, arengut pidurdavalt. Nii kasvabki nooruki impulsiivsus, raskem on tehtud plaanidest kinni pidada ja motiveerida end tehtud plaane järgima, sõnavara muutub piiratumaks, alaneb eneseväljendusoskus, kasvab konfliktsus.  Ehk siis prefrontaalse korteksi vähene areng või kahjustus vähendab võimet end ise juhtida ning suurendab sõltuvusi.

Noorte sõnumid jõudsid kuulajatele kohale ja arutelu alkoholi kättesaadavuse piiramise valikute üle jätkub. Kindlasti tõuseb alkoholi aktsiis, et elukalliduse tõusuga vähemalt kaasas käia kui mitte ette jõuda. Lisaks tundub mulle isiklikult väga mõistlik lisada igale alkoholi reklaamile lause: “Alkohol kahjustab alla 25 aastase inimese aju ja halvendab eluga toimetuleku võimet”. 

Reedel tähistas Soome riik 96-ndat sünnipäeva ning selle puhul oli Soome suursaadik Eestis Aleksi Härkonen ja proua Tari Härkonen kutsunud kokku hulga külalisi. Väga tore oli kuulata järjest Soome ja Eesti hümni, sõnad erinevad, aga viis üks ning seletada pärast inglise keeles, et kas eestlased on soomlastega nagu vennad või hoopis õed. Eelistasin esimest. Pildigaleriid külalistest saab vaadata Postimehest.

Abikaasa Margega jõulupeol
Abikaasa Margega jõulupeol.Foto H.Kattai

Laupäeval toimus Pärnu Kontserdimajas väga meeleolukas Reformierakonna jõulupidu. Peeter Oja etendusega alanud pidu jätkus ansamblite saatel nii fuajees kui suures saalis ning peale südaööd aktiivsemate jaoks Pärnu ööklubides. Ilmselt kõige rohkearvulisem (ja ühtehoidvam ja lahedam) seltskond oli peole tulnud Rae vallast. Enamus neist lahkus peale südaööd ühiselt kodu poole, aga osadega jõudsime ikka ööklubidesse ka. Väga tore pidu oli, suur tänu korraldusmeeskonnale!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga