Kuidas euro Sõrandusse jõuab?

Pakendiseaduse teine lugemine lõppes, Koigi vallavolikogu arutas “eurole üleminekut” ja Paides kasvab rahuolematus.

Pakendiseaduse muutmisest
Kolmapäevase Riigikogu istungi põhiküsimuseks oli, kas Pakendiseaduse muutmise seaduse teine lugemise katkestatakse või mitte. Tõniste, Noole ettepanekust alguse saanud arutelu on juba mitu nädalat kestnud ning nüüd oli jõujoonte joonistumise aeg. Kas pandisüsteem muutub vabatahtlikuks või mitte? Sõnavõttusid oli mitmeid ning käisin isegi puldis veelkord üle rääkimas, miks praegust süsteemi lõhkuda ei tohi. Õnneks näitas hääletus, et 49 Riigikogu liiget ei soovi eelnõu teist lugemist katkestada ja pandisüsteemi vabatahtlikuks muutmise arutelu edasi pidada. Samas ei saa ka neid 39 liiget, kes katkestamise poolt olid, ära unustada. Nii nagu kirjutasin Postimehes avaldatud artiklis, on pandipakendi süsteemil mitmeid puudujääke, mille parandamisega tuleb tegeleda. Kasvõi numbrist 39 lisamotivatsiooni leides.
 
Kuidas euro Sõrandusse jõuab?
Neljapäeval oli meeldiv võimalus rääkida Koigi vallavolikogu liikmetele Eesti riigi eelarvest, eurole üleminekust ning meetmetest töötuse vähendamiseks. Volikogu kogunes Sõrandu rahvamajja (fotol),
mis alles eelmise aasta detsembris pidulikult avati. Rohkem infot külaseltsi kodulehelt.
Volikogu liikmeid huvitas euro mõju hindadele ja uute töökohtade tekkele ning eks need olegi põhiküsimused tavainimeste jaoks. Hinnamõju kohta on näiteid teistest riikidest, kus eurole üleminek ei ole toonud kaasa inflatsiooni ehk hindade kallinemise kasvu. Eestis on plaanis sõlmida kaupmeestega heade kavatsuste lepe, et kaupmehed riigi eeskujul ümardaks hinnad allapoole. Oma osa jääb ka klientide, tarbijate teha, et nad ei oleks nõus maksma kallimat hinda. Hinnavõrdlusel on abiks, et hinnad peavad kuus kuud enne ja pärast eurole üleminekut olema näidatud mõlemas vääringus, nii kroonides kui eurodes. 
Uued töökohad tekivad eelkõige välisinvesteeringutest ning euro tulek soodustab Eestisse investeerimist. Eeldusteks on ka sobiva infrastruktuuri ning keeli oskava vaba tööjõu olemasolu. On viimane aeg alustada oma keeleoskuse täiustamist, et uuteks väljakutseteks tööturul valmis olla.
Esiplaanil seljaga volikogu esimees Elmar Luha. Teisel pildil vasakul Koigi vallavanem Kristjan Kõljalg.
 
Paides kasvab rahuolematus
Koduses Paides aga kogub vastaseid linnavalitsuse plaan viia kõik lasteaiad raha kokku hoidmiseks ühise juhtimise alla. Loomulikult on plaanile vastu lasteaednikud, aga ka lapsevanemad, õpetajad jt. Paidelased valisid uue volikogu alles mõned kuud tagasi. Ei mäleta valimiskampaania ajast, et keskerakond või IRL oleks valijatele rääkinud oma „vägevatest“ kokkuhoiu plaanidest. Pigem püüti inimestele selgeks teha, et linna raha-asjadega on kõik korras ning reformikate vastupidine jutt on vale. Vähem kui pool aastat hiljem on selgunud, et tegelikult on vastupidi.
Lasteaiad on abilinnapea Sapi vastutusalas. Valimistel antud hääli analüüsides tuleb selgelt välja, et Sarapuu ja Ivaski kõrval ei pidanud valijad abilinnapea Piret Sapi tegevust toetuse vääriliseks, sest ta ei pääsenud volikokku. IRL-i ja Keskerakonna võimusobing aga jättis talle abilinnapea töö alles ning nüüd on „viljad“ käes. Saab näha, kuidas seda suppi nüüd edasi keedetakse ja kes ta lõpuks ära peab sööma.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga