Kolm positiivset uudist

Nii mõnigi kord pööratakse positiivsed ja isegi kiitvad sõnumid negatiivseteks. Püüdes seda vältida, sõnastan seekordse sissekande kolme positiivse uudisena. Esimene tervishoiust, teine Järvamaalt ja kolmas Jõgevamaalt.

Positiivne uudis tervishoiust
 
Tervise Arengu Instituudi koostatud tervishoiukulutuste värskest uuringust selgub, et Eesti tervishoiu kogukulude osakaal SKP-st tõusis 2008 aastal viimase 9 aasta kõrgeimale tasemele, milleks on 6,1 protsenti. Tervishoiukulutuste osakaalu tõus on põhiliselt põhjustatud tervishoiukulude 19 protsendilisest aastakasvust, mille mõju suurendas veelgi SKP vähenemine.
Põhiliselt kasvasid tervishoiu kogukulud avaliku sektori osa suurenemise arvelt. Patsientide omaosaluse osakaal tervishoiu finantseerimisel vähenes 22 %-lt 20 %-ni.
Rohkem saab uuringust lugeda Tervise Arengu Instituudi kodulehelt ehk siit.
 
Positiivne uudis Järvamaalt
 
Järvamaa omavalitsuste liit valiski ära uue esimehe. Ilmselt jättis Veljo Tammik ise sedeli täitmata ja nii ta koguski 27 poolthäält 28-st. Tegeliku jõudude vahekorra tõi välja kahe aseesimehe valimine, 15:13 mõlemal juhul. Võrreldes detsembrikuise hääletusega olid kaks inimest omi seisukohti muutnud. Mäletatavasti jagunesid siis hääled 13:13 ja 2 rikutut. Asjatundjate sõnul kallutasid Paide vallavanem ja volikogu esimees kaalukaussi, aga kuna hääletus oli salajane, jäävad kõik arvamused spekulatsioonideks. Hoopis olulisem on, et uus esimees suudaks üheskoos kõigi omavalitsusjuhtidega välja selgitada vastused kahele võtmeküsimusele:
 
  1. milleks omavalitsusliitu vaja on?
  2. kui suure raha eest omavalitsusliitu vaja on?

Teise küsimuse vastus sisaldab muuhulgas sedagi mitut inimest omavalitsusliit palgal hoida suudab ehk kas on võimalik täita kokkuleppe teist poolt.

 
Koigi vallavanem Kristjan Kõljalg andis juba esimesi suuniseid edasiseks, et omavalitsusliidust peab saama raha kulutajast raha maaletooja ning Veljo Tammik lisas, et kompetentsikeskus. Kunagise Paide abivallavanemana mäletab ta ju, et aastatetagune Paide linna, -valla ja Väätsa valla koostöö ühisametnike palkamisel toimis hästi. Seni kuni majanduskasv tekitas arusaamise, et kõigil on iseseisvalt hakkamasaamiseks piisavalt raha. Nüüd on seegi aeg möödas ja koostöövajadus suurem kui kunagi varem.
 
Positiivne uudis Jõgevamaalt
 
Reede õhtul kogunesid Jõgevamaa reformikad Puurmani kultuurimajja, et pidulikus õhkkonnas teha kokkuvõtteid möödunud aastast, autasustada tublimaid ning pidutseda.
 Maakonnajuht Kalmer Lain (Jõgeva linnapea) tegi aastast kokkuvõtte ja andis koos arendusjuht Terje Treiga üle auhindu. 
Erakonnakaaslasi oli tervitama tulnud ka Jõgeva maavanem Viktor Svjatõsev.
Peomeeleolu lõid Puurmani taidlejad (pildil) ja tantsuks mängis ansambel Vana Kallim.
 Jõgeva reformierakondlastel läheb muide päris hästi. Edukalt esineti valimistel ning suurendati nii erakonna toetajate kui volikogu liikmete arvu. Hea oli kuulda, et seatud on konkreetsed sihid käesolevaks aastaks. Jõudu naabritele!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga