Koerte haukumist saab takistada

Eelmise nädala (5.juuni) Eesti Päevaleht üllatas arvamusega, et naabril puudub võimalust ja justkui õiguski nõuda naabri koera häiriva haukumise lõpetamist. Õnneks ei tugine lehes trükitud ametnike arvamused seadusele vaid väljendavad nende endi isiklikke seisukohti…

Kas on õigus nõuda?

1.juulist 2014 jõustuv Korrakaitseseaduse kohaselt on iga inimene vaba realiseerima oma õigusi talle sobival moel kuni piirini, et ta ei takista teisel isikul omi õigusi realiseerimast. Ehk siis on täielik vabadus omale koer võtta, kuid selle tulemusel ei tohi saada teiste inimeste õigused rikutud. Seega koera võtmisega, nagu ka paljude muude tegevustega, kaasneb kohustus tagada nii avalik kord kui ära hoida naabreid võimalikult häiriv tegevus.

Korrakaitseseadus ütleb, et avaliku korra eest on vastutav isik, kelle tegevusest tuleneb avaliku korra rikkumine või oht sellele. Piisab kui ta on oma tegevusega loonud võimaluse, mille realiseerumisel tekib ohukahtlus või oht avalikule korrale.

Seega on õigus võtta omale koer. Niisamuti on õigus nõuda koeraomanikult, et ta lõpetaks häirimise. Just koeraomanikult, sest avaliku korra kaitse on looma viimase omaniku või isiku, kellel on faktiline võim looma üle, ülesanne.

Kui hundikoer haugub elurajoonis ööd ja päevad läbi, siis sellega rikub koera omanik avalikku korda, sest ta ei võta kasutusele vajalikke abinõusid haukumise kui naabrite häirimise ärahoidmiseks.  Tegemist on isiku käitumisvastutuse ühe liigiseisundivastutusega, mille puhul oht või rikkumine on põhjustatud loomast või asjast, mille üle isikul on õiguslik või faktiline võim.

Mida siis teha?

Koerad hauguvad teatavasti teatud põhjusel. Neist enamlevinud on haukumine hoiatuseks, kaitseks, tähelepanu juhtimiseks, kurbusest või igavusest. Kõik põhjused on seotud inimese tegevuse või tegevusetusega. Esmajoones tulebki koeraomanikul oma koeraga tegeleda, tema eest hoolitseda ja mis kõige tähtsam – koer vajab koolitust. Väljaõpetatud koer niisama ei klähvi ja naabreid ei sega.

Teiseks on võimalik kasutada erinevaid tehnilisi abivahendeid, mis haukumist pärsivad. Vastavatel veebilehtedel soovitatakse lausa kuue erineva tootja kaelarihmasid, millel on helisensor ja vibraator ning mis suudavad tulemuslikult häiriva haukumise lõpetada.

Kes peab tegema?

Kui teid häirib naabri koera haukumine siis tuleb teil sellest naabrile teada anda. Viisakalt öelda, et koera haukumine häirib ja te palute naabril ette võtta samme haukumise piiramiseks või lõpetamiseks. Tavaliselt tuleb naabrile mitu korda öelda, tulemusele jõudmiseks tuleb absoluutselt iga kord naabrile märku anda, kui tema koer teid häirib. Siis on muutusi loota.

Koer haugub ja on valmis ründama. Koeraomanik vastutab. Foto: I.Varik
Koer haugub ja on valmis ründama. Koeraomanik vastutab. Foto: I.Varik

Mingit teiepoolsest haukumise talumiskohustusest ei saa juttugi olla, sest koera võtmine ei ole kohustuslik. Teil on kohustus taluda naabri muruniitmist, sest kinnistu korrashoid on seadusest tuleneb kohustus. Koera võtmine on vabatahtlik otsus, mille puhul tuleb ette arvestada võimalike häiringutega ja vajadusega neid eos ära hoida.

Ühes olen ma alguses viidatud artiklis mõtteid avaldanud ametnikega nõus, et politsei poole pöördumine on siiski koera haukumise puhul viimane abinõu. Kodanikuühiskonna loomulikuks osaks on naabritevahelised kokkulepped ja nad lähtuvad põhimõttest, et mitte keegi ei tohi oma õigusi realiseerida viisil, et see oluliselt häirib teist inimest.

Soovitan öelda ka koeraomanikule, et igaüks elab oma kinnistul oma elu ja püüab võimalikult vähe oma elutegevuse mõjudega teisteni jõuda. Nii muutub kogu ühiskond hoolivamaks ja paremaks elupaigaks meile kõigile.

Eesti Päevalehe 5.juuni lugu ja mu 11.juuni vastulause.

Mõned kasulikud lingid: 

Koerte haukumise põhjused

Koerte haukumise vähendamine

Haukumise vähendamise tehnilised võimalused 

PS! Kui tekkis soov oma konkreetse juhtumi lahendamiseks nõu küsida siis saatke palun e-kiri aadressile tonis@springboard.ee või helistage 50 65300.

2 thoughts on “Koerte haukumist saab takistada”

    1. Tänan kommentaari ja kasuliku viite eest! Loomulikult tuleb alustada hoolitsusest ja rihm ongi viimane abinõu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga