Kodanikupäeval Järvamaa koolides

Kodanikupäeval oli oivaline võimalus esineda Koeru Keskkooli, Paide Ühisgümnaasiumi ja Järvamaa Kutsehariduskeskuse noortele ning rääkida kodaniku õigustest, kohustustest ja vastutusest.

Päev algas autosõiduga suhteliselt libedal teel Paidest Koeru. Kohale jõudes kohtasin õpetajate toas mitmeid õpetajaid, kelle käe all on minulgi au olnud õppida. Tund algas 8.35 Koeru Keskkooli keemia-ja füüsika klassis. Eredalt tulid meelde mõned hetked – näiteks kuidas Vuntsiks hüütud füüsikaõpetaja (Jüri Olde) hiiglasliku kaardikepiga lauale virutades põhikooli eas poisse korrale kutsus. Kaardikepp, väiksem küll, oli tänagi õpetaja laua kõrval olemas.

Koerus panin noortele südamele, et nad julgeksid teistest erineda, teha omi otsuseid ja vastutada nende eest. Samuti soovitasin kindlasti midagi osta-müüa, et saada esimesed ettevõtluskogemused. Jagasin ka lahkelt omi kogemusi nii Koerus õppimise kui hilisemast ajast.

Paide Ühisgümnaasiumis algas tund juba kell 10.00. Jõudsin vaevu enne algust direktrissi Kersti Laastauga mõned mõtted vahetada kui tuligi juba ühiskonnaõpetuse tundi andma minna. Ei saanud Paideski üle kodaniku põhilistest õigusest, kohustustest, vastutusest. Eraldi rääkisin ka Paides lahti olmemüra teema. Rõhutasin, et mitte ühegi muusikariista ost ei anna juurde kodanikuõigusi ehk siis õigust otsustada teise eest, millist muusikat ja kui valjusti ta kuulab. Noorte nägudelt võis alguses lugeda üllatust ja seejärel mõistmist – iga kodanik otsustab siiski enda eest.

Järvamaa Kutsehariduskeskuse Särevere õppepunkti jõudsin arvestusega, et saan veel enne kohtumise algust kooli direktori Rein Oseliniga lõunat süüa ning kooli hetkeseisu kohta värsket infot saada. Toit oli maitsev ja hind mõistlik. Koolil läheb direktori sõnul hästi. Põhimure oli, et investeeringud tuleksid mõistlikus järjekorras ja et kuskilt midagi maha ei lõigataks. Siin on minulgi silma peal hoidmise kohta.

Kohtumine saali kogunenud noortega algas 12.20. 

  

Arutlesime üheskoos elus tehtavate valikute üle. Mitmed teemad kordusid juba varasematest kohtumistest. Särevere eripäraks tuleb öelda, et paar noort avaldasid, et nad juba teevad väikest viisi äri. Julgustasin neid omandama kogemusi väikeste summadega riskides, et kooli lõpetamise järel oleks kogemus olemas ning valmisolek oma äri alustamiseks samuti.

Terve päeva jooksul ei kohanud ma ühtegi noort, kellest võiks arvata, et ta õpetajat solvab, tundi segades teistel õppida ei lase või muid sigadusi teeb.  Saab vaid soovida, et oleks kõik õpilased taolised. Head kodanikupäeva!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga