Kiri IPU-le: hea näide Eestist

IPU (Inter-Parliamentary Union) www.ipu.org üks eesmärkidest on kogemuste vahetamine parlamentide ning parlamendiliikmete vahel. Seetõttu nad küsivad aeg-ajalt oma liikmetelt häid näiteid, mida teistega jagada võiks.

Kirjutasin valmis neile saadetava kirja Eestis sündinud toreda algatuse kohta, siin ta on:

2008. aasta 3.mail kogunes üle Eesti 50 000 vabatahtlikku (pea 10 protsenti tööga hõivatud elanikest), et kokku koguda metsa alla, kraavidesse, teeservadesse ja mujale ebaseaduslikult maha visatud prügi. Kokku koguti üle kümne tonni jäätmeid ning Eestimaa muutus palju puhtamaks. Algatuse eestvedajaks oli Rainer Nõlvak, kelle ümber koondus vabatahtlikke grupp nimega „ Teeme ära“.

Alates 2008 aastast on koristustalgud Eestis toimunud ka järgnevatel kevadetel, laienedes esialgu naaberriikidesse (Läti, Leedu), aga hiljem juba ka teistesse Ida-Euroopa riikidesse ja koguni suurriikidesse teistel kontinentidel – Indiasse ja Brasiiliasse.

Riigikogu liikmed on olnud esimesest talgupäevast alates aktiivsed kaasalööjad nii korraldustoimkonnas kui koos rahvaga koristustöödel. Ca 20-30 protsenti Eesti parlamendi liikmetest on erinevatel aastatel oma osalemisega talgupäevi toetanud. Meie kodumaa puhtana hoidmine ja vajadusel koristamine on meie kõigi ühine mure ja hool, olenemata ametist või positsioonist.

Tulemused Eestis – 22,5 miljonit eurot väärt töö tehti vabatahtlike toel ära 0,5 mlj euroga. Riigimetsa Majandamise Keskuse hinnangul on 2008. aastast alates prügi probleem metsas vähenenud 75 %. Ühiskonnas on kasvanud arusaamine jäätmetest ja jätkusuutlikust elukorraldusest.

„Teeme ära“ tiim on sihiks võtnud koristustalgute idee viimise maailma, projekti nimi on Let`s do it world! Kuna talgud on juba toimunud 12 riigis ja kaasanud rohkem kui 2 miljonit inimest siis on olemas kõik eeldused veelgi suuremale laienemisele.

Tõnis Kõiv

IPU Eesti president

PS! Eesti Riigikogu liikmetele on auasi toetada Eestist pärit hea algatuse levimist. Riigikogu poolt Rahvusvahelise Parlametaarse Assamblee (IPU) Eesti rühma juhiks (presidendiks) valitud parlamendisaadikuna tahan seda igati teha.

PPS! Eile õhtul olin Kalevi staadionil tunnistajaks, kuidas tugevad maapoisid Järva-Jaanist loputasid linnavurlesid ehk Kalevi meeskonda jalgpallis. Tegemist oli IV liiga karikamänguga. Järva-Jaani on väike koht, seetõttu juhib vallavanem Arto Saar seal ka jalgpallimeeskonda või vastupidi. Arto treeneritöö on tulemuslik, sest meeskond võitis ning ta ise oli samuti resultatiivne mängija. Publik oli samal ajal muidugi ühel teisel jalgpallimatšil.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga