Kaevandustasudest ja Kohvrist

Möödunud nädala ajalooline Barack Obama ajalooline külaskäik ja kõne Eestis ei saanud ega jäänudki vastuseta, lisaks Riigikogu delegatsiooni käigust Saksamaale tutvuma sealse kaevanduspoliitikaga…

Kolmapäevasest USA presidendi visiidist möödus natuke rohkem kui ööpäev  kui reede hommikul kell 9 viidi Eesti-Vene piirilt, Eesti territooriumilt Venemaale kaasa kaitsepolitsei ametnik Eston Kohver. Kuna mõlemal pool on asjaga seotud salateenistused siis ei ole mõistlik lootagi, et avalikkusele jagatakse kogu infot. Operatsioon, mis iganes ta sihiks ka oli, kestab ju edasi.

Igaühel meist on praeguses olukorras mõistlik hoida külma pead ja kainet mõistust ja nõuda rahvusvahelise õiguse järgimist Venemaa poolt. Niisamuti saab tõestusmaterjali juurde väide, et Venemaa eirab üha rohkemaid rahvusvahelise õiguse sätteid ja lepinguid. Samas aga ei tasu kaasa minna mõttemängudega, et “kui Venemaa tahab siis tuleb ja viib siit inimesi kaasa”.  Ei tule ega vii. Eesti inimesel ei ole midagi vaja karta rohkem kui varem. Vastupidi, meie julgeolek on tuntavalt suurem kui kunagi varem ja seda eelkõige Barack Obama väljaütlemiste tõttu (millele lisandus samuti meile edukas NATO tippkohtumine).

Neljapäevast laupäevani viibisin Riigikogu delegatsiooniga Saksamaal, et tutvuda sealse kaevanduspoliitikaga. Esmajoones huvitasid meid muidugi erinevad tasud ja maksud, sealhulgas royalty, aga loomulikult pakkus head võrdlusmaterjali kogu sektori korraldust puudutav info.

Vastuvõtt oli esinduslik ja sisukas
Vastuvõtt oli esinduslik ja sisukas

Reedel võtsid meid Majandus-ja Energiaministeeriumis vastu nii vastava ala ametnikud kui mäetööstuse liidu esindajad, kes järgnevalt andsid põhjaliku ülevaate õigusruumist ja ka praktilistest probleemidest.

Põhilised erinevused Eestiga algasid juba sellest, et kui meil on kaevanduspoliitika tegemine Keskkonnaministeeriumi vastutusala siis Saksamaal vastutab hoopis Majandus-ja Energeetikaministeerium.  Saksa kaevandusstrateegia põhiline eesmärk on tagada turvaline ja kestlik maavaradega varustatus. Alles seejärel tulevad keskkonnaga seotud eesmärgid.  Sakslased uurivad ka kildagaasi võimalusi, kuid elanikel on mitmeid hirme – äkki toob kildagaasi tootmine kaasa maavärinaid?! Seega ongi kildagaasi puhul esmane eesmärk kaitsta loodust ja põhjavett.

 

Kui karjääri sõitsime tavalise bussiga siis kaevanduses sõitsime erilisega
Kui karjääri sõitsime tavalise bussiga siis kaevanduses sõitsime erilisega

Maavarade kasutamise eest makstakse Saksamaal maamaksu (tähtsusetult väike maks nende endi sõnul) ja royaltyt. Viimast arvutatakse Statistikaameti andmetel turuhinnast ja selleks on seadusega kehtestatud suurus 10 %. Liidumaal on seadusega antud õigus royaltyt ka 10 % ulatuses muuta ning Rahandusministeeriumi nõusolekul maksmist edasi lükata. Näiteks raskel kriisiaastal leppida kokku, et royaltyt ühel aastal üldse ei maksta, aga see-eest makstakse järgmisel aastal nii eelmise kui jooksva eest. Lisaks maksavad kaevandused ka väljapumbatava vee eest, kui nad seda vett ka kasutavad, maksavad rohkem. Roheliste eestvõttel käib praegu debatt vee kasutustasu tõstmiseks.Lõunatasime ministeeriumi sööklas, kus tuli tunnistada, et praad, mahl ja magustoit kokku maksid vähem kui Riigikogu sööklas:(

Kogu delegatsioon kaevandusmasina taustal
Kogu delegatsioon kaevandusmasina taustal

Peale lõunat sõitsime Berliinist Welzow Süd pealmaa kaevandusse (karjääri). Arvestades, et tegu oli reede pärastlõunaga (ummikud) siis kulus sõiduks üle kahe tunni. Kaevanduses saime ülevaate tegevustest ja tehnoloogiast. Tegime ringsõidu kaevanduses, kus kõikjal torkas silma kord ja puhtus. Karjääris olid mitmed teed asfalteeritud, kaevandusmasinad suhteliselt puhtad. Pruunsütt kaevandatakse  kolmes vahetuses esmaspäevast laupäevani, pühapäev on puhkepäev.

Pildil koos Eesti Energia Kaevandused juhi Veljo Aleksandroviga
Pildil koos Eesti Energia Kaevandused juhi Veljo Aleksandroviga

20 miljoni tonni pruunsöe kaevandamisega tegeleb 800 inimest, mis on väga hea näitaja.  Juba kaevandatud osas toimub jooksvalt ka rekultiveerimine, mida meile samuti näidati. Istutatud puud on populaarsed nii metsloomade kui lindude hulgas, millest andsid tunnistust nii jahimeeste kui linnuvaatlejate jaoks tarvilikult vaatetornid. Kõige ootamatum oli aga näha viinamarjaistandustendises kaevandusalas. 

 

Põhiliselt kolleeg Kalev Kallemetsa korraldatud sõidust võtsid lisaks Riigikogu liikmetele osa ka Priit Rohumaa VKG-st, Veljo Aleksandrov Eesti Energia Kaevandusest ja Rein Voog Eesti Mäetööstuse liidust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga