Jätke pensionärid ükskord rahule!

Avalikkuse ette kostab juba mitmendat kuud seisukohti, et pensione tuleks vähendada. Käimasolevas valimiskampaanias kasutavad keskerakondlased otsest valet pensionide teemal. On aeg lõpetada lugupidamist ja austust väärivate eakate inimeste hirmutamine nendelt sissetuleku võtmisega.

Pensionite kärpimist soovivad enamasti IRL-i poliitikud, aga on ka teisi. Kui mõnda aega on jälle eakate sissetuleku kallal hambaid teritatud, lajatab peaminister Andrus Ansip talle omase kategoorilisusega – minu juhitav valitsus pensione ei vähenda! Seepeale on mõneks ajaks vaikus majas, aga siis hakkab jälle pensionite vähendamise jutt peale.
 
Ilma põhjendamatagi on selge, et pensionid Eestis ei ole suured. Välja arvatud muidugi eripensionid, aga see on eraldi teema. Keskmine vanaduspension on 4782 krooni. Alles neli aastat tagasi oli aga ainult 2743 krooni. Eakate rõõmuks on pensionid tõusnud, kuid elu on ka aasta-aastalt kallimaks läinud.
 
Kõige raskemas majanduslikus olukorras on praegu lastega pered, kus vanemad on töötuks jäänud. Sissetulekud vähenevad, aga kohustused vajavad täitmist. Kas nende olukorda leevendab, kui suurendame pensione vähendades raskustes olevate inimeste hulka? Mitte kuidagi ei leevenda. Vaja on pingutusi majanduse jaluleaitamiseks, uute töökohtade loomiseks ning valitsus on siin päris aktiivne.
Uuringud näitavad, et eakatel kulub kogu pension kuu lõpuks ära. Lihtne loogika, et pensionite vähendamisel väheneb samapalju majandusse minev raha. Ostetakse vähem, kaupmeestel käibed langevad, töökohad kaovad. Raha majandusest välja võtmine jahutab majandust, aga hoopis kuumutada on vaja ju. Talvist viieprotsendilist pensionitõusu võib võtta kui lisaraha suunamist majandusse. Seetõttu on sulgemata jäänud nii mõnigi kauplus, säilinud töökohad ja tegutsema jäänud ettevõtted.
Kohalike valimiste käigus on pensionide teemaga selgelt vint üle keeratud.  Aus oleks kui pensionite vähendamise kohta küsiks valijate arvamust IRL, sest just selle erakonna poliitikud eesotsas Laariga on vähendamist nõudnud. Valija jaoks selge pilt – toetades IRL-i, toetab inimene samal ajal ka pensionite vähendamist. Samamoodi, aga teisel pool rindejoont on Reformierakond, kes oma peaministri rollis oleva esimehe kaudu on selgelt väljendanud, et tema juhitav valitsus pensione ei vähenda. Valija jaoks jälle selge valik – toetab Reformierakonda ja annab muuhulgas ka oma hääle pensionite kärpimise vastu.
 
Kui Savisaare parteikontor mõistis, et tema juhitav erakond võib pensionite küsimuses kõrvaltvaatajaks jääda, otsustasid nad sekkuda. Jõuliselt ja kahjuks neile iseloomulikul moel ehk valetades. Kõigepealt andis keskfraktsioon Riigikogule üle sotsiaalmaksu laekumist oluliselt vähendava eelnõu. Teatavasti läheb lõviosa sotsiaalmaksust (20 protsenti 33-st) just pensionikassasse. Kui keskfraktsiooni pakutu eelnõu vastu võtta, kuivab sotsiaalmaksu maksmine kokku ja millest siis pensione maksma hakatakse?!
Seejärel riputasid keskerakondlased pealinna täis reklaame, kus süüdistavad Reformierakonda pensionite vähendamises. Otsene vale, sest tegelik olukord on vastupidine –  tänu Reformierakonna vastuseisule on täna pensionid kärpimata. Keskerakondlased aga ei kohku tagasi otsesest valest, sest eakad on juba niikuinii ära hirmutatud pikki kuid kestva aruteluga nende väljateenitud sissetuleku vähendamise kohta. Näib, et on tehtud külm arvestus – küll mõni segaduses vanainimene ikka rohelisele plakatile kirjutatut uskuma jääb ning nende poolt hääle annab.
Keskerakondlased – lõpetage eakate inimeste hirmutamine Ei ole õige mängida eakate inimeste närvidel, veel vähem neile otseselt valetada. Pidage parem eakatest lugu!
Kordan veelkord üle – pensione ei vähendata.
 
 
 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga