Jahiseadus vastu võetud

Neljapäeval, 25.aprillil 2013 a võttis Riigikogu vastu uue jahiseaduse. 2008 a alanud protsess jõudis lõpule. Nii asjalikke arutelusid kui kirgi ja emotsioone jagus pea viimaste minutiteni…

Tunnustan keskkonnaminister Jaanus Tamkivi, kes jahiseaduse muutmise protsessile 2008 a alguse pani ning keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannust, kes protsessi eduka lõpuni viis. Samuti tunnustan maaomanike esindusorganisatsiooni Eesti Erametsaliit ja jahimeeste esindusorganisatsiooni Eesti Jahimeeste Selts, kes oma liikmete huvide eest seisid ning aitasid kõvasti kaasa kogu valdkonna arengule. Tunnustan Tõnis Lukast, kes keskkonnakomisjoni esimehena jahiseaduse menetlusele aluse pani ning sportliku visadusega keskkonnakomisjoni arutelusid lõpuni juhtinud Erki Noolt, eelnõu vastutavat menetlejat Kalle Pallingut, eelnõule ettepanekuid esitanud ja aruteludel osalenud kolleege ja veel paljusid teisi, keda üles lugema ei hakka.

Kõnelemas jahiseaduse vastuvõtmise eel
Kõnelemas jahiseaduse vastuvõtmise eel

Kogu läbirääkimiste periood 2008-2012 oli kui üks pidev elukestev õpe, aastatepikkune koolitusprogramm, nii mitmedki põhimõtted said selgemaks vaieldud ja arusaamad ühtlustusid maaomanike ja jahimeeste vahel. Ei tasu ära unustada, et praegused jahipiirkonnad pärinevad Nõukogude Liidu ajast, mil need peamiselt tollaste kolhooside piiride alusel moodustati. Tol ajal oli teatavasti maa riigi oma ja jahimeeste tsunftiõigused kehtisid täies ulatuses. Üle kahekümne aasta nõukogude korra lõppemisest hiljem aga ei saa enam edasi kesta olukord, kus eraomandisse kuuluv maa on ilma omaniku nõusolekuta sunniviisiliselt lülitatud endistest aegadest pärit jahipiirkonna koosseisu.

Uue jahiseaduse kandev mõte on koostöö maaomanike ja jahimeeste vahel. Kõige selgemalt hakkab see väljendusema maakondlikes jahindusnõukogudes, kuhu kuuluvad võrdsetes osades maaomanikud ja jahimehed ning tasakaalustajana riigi esindaja.

Oleme Eesti riigis elanud põhimõtte järgi, et eraomand on püha ja puutumatu. Mul on hea meel, et pärast pikki kuid viljakaid vaidlusi lõpeb okupatsiooniaegne mõtlemine ka jahinduses.

Suur tänu kõigile kaasamõtlemise eest ning Reformierakonna fraktsiooni nimel kutsun üles toetama uue jahiseaduse vastuvõtmist.

Tõnis Kõiv

Keskkonnakomisjoni liige

Postituse aluseks on Riigikogus Reformierakonna fraktsiooni nimel Jahiseaduse vastuvõtmise eel peetud kõne, mida tervikuna saad lugeda siit.

Samuti on soovitav mäluvärskenduseks tutvuda jahiseaduse erinevate menetlusetappide kirjeldustega siit, siit ja siit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga