IRL-ile tõmmati jälle kott pähe

Enamus Järvamaa omavalitsusjuhte on kokkuleppele jõudnud, et järgmine Järvamaa omavalitsusliidu (JOL) esimees on Paide vallavanem Veljo Tammik (IRL). Teatavasti kukkus eelmise aasta detsembris JOL-i esimehe valimine läbi. Vastuseis kandideerinud Paide linnapeale oli nii suur, et lausa kahel hääletusvoorus järjest ei saanud ta vajalikku toetust. Eks oma osa mängis kohalike valimiste tulemus, aga suure töö tegi ära ka Koigi vallavanem Kristjan Kõljalg.

Läks paar nädalat mööda ning esimeste emotsioonide vaibudes (mille sisse mahtus ka Paide linna omavalitsusliidust väljaastumise mõte) keskendusid kõik osapooled uue esimehe otsingutele. Esimeses järjekorras vaadati IRL-i liikmete poole, sest sellesse erakonda kuuluva juhi valimine muudab väiksemaks ohu, et mõni suurem omavalitsus võiks omavalitsusliidust välja astuda. Kuna Imavere vallavanem Jüri Ellram (IRL) ei olnud juba esimeses ringis huvitatud esimehe kohast (ta on seda tööd varasemalt juba kahel perioodil teinud) siis oli esimeseks valikuks Paide vallavanem Veljo Tammik. Mitte kuskilt Tammikule vastuhääli ei paistnud ja seega tõotab tast saada sel reedel toimuval üldkoosolekul konsensuslikult valitud juht. Kui nii läheb siis saab Tammik ühest küljest vabad käed edasisteks otsustusteks, teisalt aga sunnib lai toetuspind teda kõigi liikmetega läbi rääkima ja arvestama.
 
Kott pähe
 
Eraldi tahaks kiita Sarapuud, kes suutis olukorras, kus tema pakutut vaja ei olnud siiski eduka kauba kokku leppida. Nimelt pakkus Sarapuu IRL-ile keskerakonna toetust Tammiku valimisel JOL-i esimeheks. Et nende toetus ahvatlevam tunduks, väideti juurde, et näe, Reformierakond toetab hoopis Ellramit ja ilma keski toetuseta Tammikust JOL-i esimeest ei saa. Kuna osa IRL-i liikmeil napib reformikatega suhtlemisjulgust siis ei saanud nad ka kontrollida, kas Sarapuu jutt tõele vastab. Ja nii lepitigi Keskerakonna ja IRL-i vahel kokku, et Tammikust saab JOL-i esimees ja Keskerakond saab vastukaubaks JOL-i tegevdirektori koha keskerakondlasele Jaago Kuriksile.  IRL-i kuuluv praegune tegevdirektor, endise Paide abilinnapea Toomas Ponkin lastakse lihtsalt lahti.
 
Kokkuvõttes sai IRL keskerakonna toetuse esimehe valimisel, mida tal tegelikult vaja ei ole. Vastu aga andis IRL oma liikmega täidetud tegevdirektori koha ehk müüs Ponkini maha.
 
Vaieldamatult tegi Sarapuu hea tehingu, sest ta ei andnud ära midagi, aga sai vastu väga reaalse töökoha oma liikmele, keda juba mitmendat kuud on püütud erinevatesse ametitesse sokutada.
„Win-win“ tehinguks, kus mõlemad pooled kasu saavad, seda pidada aga kuidagi ei saa.
 
Mind lausa huvitab, mis on järgmine koht, kus keskerakond IRL-ile koti pähe tõmbab.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga