Mööduva nädala neljapäeval ja reedel sain kokku paljude toredate inimestega, et arutada lahendamist vajavaid probleeme ning kuulda edusammudest.
Kõigepealt tasub mainida neljapäevast kohtumist kohaliku ettevõtjaga Koerus. Arutasime majanduse ja ka kohalike valimiste teemal. Majanduses on ettevõtjal lihte. Vaja on selgeid reegleid ning pidevat pingutust, et püsida konkurentsis. Tegelikult on sama olukord ka kohalikus omavalitsuses. Kui valitsejad muutuvad mugavaks, jäävad loorberitele puhkama siis valla areng seiskub. Elanike heaolu nimel tuleb pidevalt pingutada. Uue juhiga saabuv uus ja värske mõte ergastab kõiki ning vajalikud kontaktid on kiired tekkima.
Neljapäeva õhtul arutasime Roosna-Alliku pakiautos koos Lembit Nõlvaku ja Kalev Pagarannaga kohaliku elu teemadel. Tegemist oli ettevalmistusega Reformierakonna saatesarja järjekorras üheksandaks saateks. Saade Roosna-Alliku vallast on eetris Kuma raadios teisipäeval, 7.aprillil algusega 11.15. Varsti saab neid saateid kuulata ka minu blogi kaudu.
Reedel toimus Suure–Jaani vallavalitsuses kohtumine vallavalitsuse spetsialistide ja vee-ettevõtte esindajatega, et arutada vee-ja kanalisatsiooni arendamist Suure-Jaanis. Probleem on tõsine. Täna on 1/3 Suure-Jaanist vee-ja kanalisatsiooniga kaetud, 2/3 ei ole. Reovee puhastamine on väga algeline, vajadus on korraliku puhastusseadme järele. Üleval on mitmeid küsimusi – kas raha saab taotleda ainult olemasolevate trasside renoveerimiseks (1/3 elanikest) või ka uute trasside ehitamiseks (2/3 elanikele vajadus)? Tulenevalt eeltoodust vaja lahendada ka puhasti küsimus. Võimsust peab jaguma kas suurema või väiksema arvu elanike reovee puhastamiseks.
Leppisime kokku, et ajame asja edasi suunas, et Suure-Jaani elu muutuks paremaks, et tsentraalse vee ja kanaliga saaks kaetud kogu linn ning sellest tulenevalt väheneks ka keskkonna reostamine.
Kõpu vallas kohtusin vallavanem Tõnu Kiviloo ja volikogu esimees Ado Sisaskiga. Sain päris hea ülevaate nii vallast kui vallajuhtide arvamusest mitme laiemagi küsimuse kohta. Kõpus saab varsti valmis Norra abirahast renoveeritud mõisakool. Sealsamas juures on kena spordikompleks. Kahjuks ei saanud kummagi juurde puhta jalaga ligi, sest kõvakattega teed ei ole. See ei ole ainuke vajadus investeeringu järele. Kõpu asula vee-ja kanali torustik vajab täielikku kaasajastamist, avariiremontidele minevad summad üha kasvavad. Kõpu vallas asub Soomaa rahvuspark. Jõudsime vallajuhtidega kiiresti ühele meelele, kohalikel elanikel on rahvuspargi külaliste teenindamisel, kohalike toodete müümisel veel kõvasti arenguruumi.
Kui mina Viljandisse jõudsin, oli Spordihoones toimunud Haridusmess juba lõppenud. Arvatavasti messi tõttu jäi linnapildis silma palju noori. Nii autodel kui ilma. Kohtumisel Reformierakonna Viljandi kontoris selgus, et reforminoortel läks haridusmessil hästi. Külastajad täitsid palju tagasiside lehti ning tuli ka uusi liikmeid.
Kokkuvõtlikult öeldes läbib Euroopa Liit pea kõiki meie igapäevaseid toimetusi. Ei suudaks me üksi lahendada vee-ja kanalisatsiooni probleeme, renoveerida mõisakoole ega arendada kogukondlikku aktiivsust. Miks me peakski seda kõike üksi (loe: ainult omast rahast) tegema?! Euroopa Liidus on tähtis ühtekuuluvus, kaasa-aitamine, solidaarsus ja olemas vastavad fondid. Neid tuleb vaid targasti ja kiiresti kasutada.