Hea Eesti asi

Rail Baltic kütab kirgi nii Rae vallas, RK Reformierakonna fraktsioonis kui Balti riikide vahel, Tśehhi sai kauaoodatud valitsuse, Jõelähtme vallavolikogu otsustas säilitada 90 a vanuse Linnamäe hüdroelektrijaama ja veel paljust muust…Riigikogu väliskomisjon kuulab kord aastas Riigikogu välisdelegatsioonide tegevusest ülevaadet ja Parlamentidevaheline liit (ingliskeelne lühend IPU) on üks neist.

Samal päeval toimus RK konverentsisaalis Energiakonverents
Samal päeval toimus RK konverentsisaalis Energiakonverents

Andsin Eesti IPU delegatsiooni juhina ülevaate meie neljaliikmelise delegatsiooni tegevusest. Läbiv joon IPU-s on nn “hea Eesti asja” ehk Teeme ära kampaaniast alguse saanud Maailmapuhastuskampaania tutvustamine. Muide, 2013 aastal osales Maailmakoristuskampaanias juba 110 riiki (Wikipedia teab, et maailmas vaid 194 riiki ongi). Lisaks on IPU-s oluline koostöösuhete hoidmine soome-ugri riikide, Balti ja Põhjala riikide esindajatega.

 

Rail Baltic´u trassivalik tõi teisipäeva õhtuks kokku Rae kultuurikeskuse saalitäie huvilisi, kel oli peale ettekannete ärakuulamist ka hulgaliselt küsimusi. Viimased varieerusid küll alates raudtee vajalikkusest, uue trassi tasuvusest kuni konkreetsete trassivalikute kriitikani. Loodan, et iga küsija sai soovitud vastuse.

 

Rail Baltic´u huvilised Rae kultuurikeskuses
Rail Baltic´u huvilised Rae kultuurikeskuses
Rail Baltic´u trassivalikud Harjumaal
Rail Baltic´u trassivalikud Harjumaal

 

Järgmise päeva hommikul jätkus Rail Baltic´u teema fraktsioonis, kus saime ülevaate juba kogu projekti hetkeseisust. Senine paarikuine mahajäämus tegutsemisgraafikust veel ei ohusta kogu projekti õnnestumist. Põhimõtteliselt on aga Eestile väga vaja raudteeühendust Euroopaga ehk meie sidumist lääne laiusega rööpmepaariga ning ma loodan, et nii vastutav minister kui tema alluvad annavad oma parima. Iga päev ja lõpptulemuse nimel.

 

29.jaanuaril 2014, 95 päeva pärast erakorraliste parlamendivalimiste toimumist nimetas Tśehhi president Miloś Zeman ametisse Bohuslav Sobotka koalitsioonivalitsuse. Valitsuse moodustavad teatavasti Sotsiaaldemokraadid, ANO ja Kristlikud demokraadid, vt varasemat postitust.

Värske peaminister on kindel, et uus valitsus toob Tśehhi riigile majanduskasvu, heaolu ja vajaliku stabiilsuse.  Uus valitsus soovib ajada sotsiaalset tundlikku ja õiglast poliitikat, pingutada tulemusliku ja läbipaistva riigivalitsemise nimel. Politoloogide hinnangul saab Sobotka valitsuse ametisse nimetamisega läbi periood Tśehhi poliitikas, mis algas eelmise peaministri Petr Neśase tagasiastumisega eelmise aasta suvel.  Sel perioodil arenes poliitiliste ja majanduslike protsesside tavapärase uurimise asemel jõudsalt  uus distsipliin  “zemanoloogia”, mille põhisisuks oli spekulatsioonid tipp-poliitikute psühholoogilise seisundi ja kavatsuste kohta. Kuna uuel valitsusel on 200-liikmelises parlamendis 111 kohta siis ennustan neile püsimist ja soovin Eesti-Tśehhi parlamendirühma esimehena edu!

Jõelähtme vallavolikogus eramukrundi loosimine
Jõelähtme vallavolikogus eramukrundi loosimine

Neljapäeval külastasin vallavanem Andrus Umboja kutsel Jõelähtme vallavolikogu istungit, et oma sõna sekka öelda Linnamäe hüdroelektrijaama (HEJ) tuleviku küsimuses. Enne nimetatud punkti toimus uute elanike registrisse kutsumise kampaania osalejate vahel elamumaa krundi väljaloosimine. Volikogu revisjonikomisjoni esinaise valvsa silma all tõmbas sekretär loosimisurnist välja õnneliku võitja. Seejärel saime asuda Linnamäe HEJ teema juurde, mis on tegelikult hoopis Jägala jõe kui lõhede kudemisala laiendamise teema. Euroopa Liiduga liitumise ajal loodud nimekirjas on Jägala jõgi kudemisjõena kirjas kuni Jägala joani ehk 5,2 km ulatuses. Sellest 1,6 km on suudmest Linnamäe HEJ-ni ja 3,6 km sealt edasi Jägala joani. Kaladega tegelevad inimesed on veendunud, et Linnamäe HEJ koos paisuga tuleb maha lõhkuda ja lasta kaladel vabalt ujuda kuni Jägala joani. Kahjuks lähevad erinevate ekspertide arvamused väga lahku joani liikuvate kalade arvu hindamisel. Ühe arvamuse järgi on neid 3000 – 5000, teine aga pakub vahemikku 8000 – 13 000. Tasuvuse hindamisel on arusaadalt väga oluline, kas õige on 3 või 13 tuhat, vahe ju üle nelja korra. Täiesti mõistetav on ka valla arvamus, et juba 90 aastat on Linnamäe HEJ-a paisu tõttu eksisteerinud Linnamäe paisjärv on muutunud kohalike inimeste elu osaks. Valla plaanides on järve olemasoluga arvestatud, arenguplaanid tehtud.  Silmas pidades keskkonna valdkonnas nii tavapärast ettevaatuse printsiipi, otsustas vallavolikogu 9 poolthääle ja mitte ühegi vastuhäälega mitte toetada Linnamäe HEJ ja Linnamäe paisjärve likvideerimise plaani, sest mõju inimeste elukeskkonnale on hindamata, kaalumata. Käesoleva aasta 17.aprillil muide tähistab Linnamäe HEJ oma 90.-ndat aastapäeva.

Laupäeval õhtustasime abikaasa ja pojaga restoranis Attimo, ikka väga tore koht. Ühest teisest selle nädala restoraniskäigust on terve nädalavahetuse meediaruum uudiseid saanud:) Meil seda eesmärki ei olnud, nautisime lihtsalt head ja kodust itaalia toitu ning vahetasime möödunud nädala muljeid.

Pühapäeval aga sai koos pojaga käed külge löödud Peetri alevikuvanema algatatud ja aktiivsete inimeste abil ellu viidud liuvälja loomisele. Hiljuti avatud Peetri Selveri taga on liigvete kogumistiik, mille pakane on kenasti ära kaanetanud. Sealt me kambakesi lume ära lükkasimegi ning peale priitahtlike päästjate poolt veega katmist saabki liuväli valmis. Poeg oli nii tubli, et lisaks lume lükkamisele tegi paari pilti kah:)

Kõigepealt tuli tulevane liuväli lumest puhastada
Kõigepealt tuli tulevane liuväli lumest puhastada
Kui lumi lükatud, oli aega juttu puhuda. Taamal ehitatakse lasteaeda.
Kui lumi lükatud, oli aega juttu puhuda. Taamal ehitatakse lasteaeda.
Pritsumehed kastavad jää "märjaks", et homme saaks uisutada.
Pritsumehed kastavad jää “märjaks”, et homme saaks uisutada.

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga