Eurovalimised tõid võidu

Kõige suurema võidu võttis kahtlematult üksikkandidaat Indrek Tarand, saavutades sisuliselt sama tulemuse kui suur erakond. Erakondade arvestuses aga võidutses Järva-ja Viljandimaal selgelt Reformierakond.

Vaatamata raskele majanduslikule olukorrale ja sellest tulenevate ebapopulaarsete otsuste tegemise vajalikkusele valitsuses suutis Reformierakond üleriigiliselt kasvatada nii häälte arvu kui toetusprotsenti. Reformierakonda toetas 2004 aastal 12,2 % valijatest, nüüd 15,34 %. Häälte arv vastavalt 28 372 ja 60 899.
  
Üle-euroopa hääletavad valijad protestiks kodumaa valitsuse vastu. Eestis kogusid põhiliselt protestihääli opositsiooniline Keskerakond, kel on mugav positsioon lahendusi mitte pakkuda, vaid lüüa lokku valitsuse ebapopulaarsete kärpeettepanekute üle. Need, kes ei tahtnud hääletada keski poolt, andsid oma protestihääle Tarandile. Siin on mõtlemiskohta ka selle koha pealt, mis puudutab n ö kinniseid või lahtiseid nimekirju. Loosung – "Vali inimene, mitte part" oli ju edukas, kuigi part valiti ka ära… Valituks osutusid nii inimene ehk Tarand ja part ehk Savisaar.
Keskerakond viis neil valimistel kampaanias kasutatud võtete arsenaliga lati ikka väga madalale. Läbipaistvad e-hääletuse telgid eesmärgiga diskrediteerida elektroonilist hääletamist, valimatu SMS-ide saatmine sealhulgas lastele jmt.
 
Kokkuvõtvalt võib öelda, et hääled jagunesid järgmiselt:
 
Valitsusparteid (Reform ja IRL) said        109 388 häält
Keskerakonna majanduskriis sai            103 525 häält
Avatud nimekirjad valimistel said            102 509 häält.
 
Nii Järvamaal kui Viljandimaal võitis erakondade arvestuses selgelt Reformierakond, teiseks jäi Keskerakond. Üldvõitja oli mõlemas maakonnas Tarand.
 
Sügisesteks kohalikeks valimisteks on see hea platvorm. Kõik Indrek Tarandi toetajad saavad nüüd toetada reformikaid või ka teisi parem-erakondi. Keskerakonnal Tarandile antud häältest midagi loota ei ole, sest muidu oleks nad juba eile oma hääle protestiks savisaarlastele andnud. Sügisel avaldab suurt mõju, kui hästi või halvasti on vald või linn juhitud. Järvamaal on keskerakonna juhitud omavalitsused küll suuremates raskustes kui teised.
 
Suur tänu Reformierakonna toetajatele!  
 
 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga