Eesti mehed elavad kauem tervena

Mõned nädalad tagasi avaldatud tervena elatud eluaastate statistika näitab, et viimase viie aastaga on tervena elatav eluiga tõusnud seitsme aasta võrra. Ka Eesti keskmine oodatav eluiga oli 2008 aastal viimase 50 aasta kõrgeim – veidi üle 74 aasta.

Inimesed elavad kauem ja tervemana mis on selge märk paranenud elukvaliteedist.

2009. aastal oli tervena elada jäänud eluiga sünnihetkel meestel 54,8 aastat ja naistel 59 aastat, veel 2005 aastal olid numbrid meestel 48,1 ja naistel 52,2 aastat.
Naiste keskmine eluiga oli 2008. aastal rekordiline 79,2 aastat, meestel 68,6 aastat. Kümne aastaga on oodatav eluiga pikenenud naistel 3,5 ja meestel nelja aasta võrra.
Inimeste tervisekäitumise parandamine ning varase haigestumuse ja suremuse vähendamine on üheks peamiseks väljakutseks Eesti konkurentsivõime tõstmisel. Tervis on meie hinnalisim vara ja iga lisanduv eluaasta suurim kingitus.
Igaüks meist peab ise pingutama, et elada tervena võimalikult kaua ning mehed on olnud siinkohal eriti tublid. Selle parimaks tõestuseks ongi seatud eesmärkide täitumine oodatust kiiremini — 2012. aastaks seatud vahe-eesmärk (54,5 a) on meeste puhul juba ületatud.
Rahvastiku tervisega seotud eesmärkide täitmisel on tervena elatud aastate arv kasvanud kiiremini kui valitsus on strateegilistes kavades eesmärgiks seadnud. Rahvastiku tervise arengukavas 2009-2020 on seatud üldeesmärgiks  jõuda tervena elatud elueana naistel 65 aastani ja meestel 60 eluaastani aastaks 2020. 
Arvestades viimaste aastate kiiret kasvutempot tervena elatud eluea osas siis on 2020 aastaks seatud eesmärkide saavutamine realistlik.
Rahvastiku tervise arengukavas on peamised rõhuasetused tervisliku toitumise ja sportimisharjumuste juurutamisel ning alkoholi tarbimise ja suitsetamise vähendamisel.
Alkoholi tarvitamine on vähenenud, sest alkohol on kallim alkoholiaktsiisi tõstmise tulemusena, alkohol on vähem kättesaadav öise üleriikliku müügikeelu tõttu, alkoholireklaamile on lisatud tervisehoiatus ja laialdast mõju on avaldanud ka Tervise Arengu Instituudi korraldatud kampaania alkoholi tarvitamise riskipiiride ja isikliku alkoholitarvitamise koguste teadvustamisel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga