Edgar, ära karda Riigikontrolli!

Savisaare juhitav Tallinna linnavalitsus kavatseb homsel (kolmapäevasel) istungil heaks kiita pöördumise Riigikohtu poole, milles tahetakse kärpida Riigikontrolli õigusi kontrolli teostamisel kohalike omavalitsuste üle.

Miks on Savisaar pööranud end sõltumatu kontrolliorgani vastu? Veel 2004 aastal oli keskerakonna esimees rõõmus Riigikontrollile antavate lisaõiguste üle ning soovitas Äripäeva vahendusel (14.09.2004) Riigikogu keskfraktsioonil kindlasti seadusemuudatuste poolt hääletada. Erakonna distsipliini arvestades ei kahtle ma hetkekski, et keskerakondlased käsu peale riigikontrolli seaduse muudatuste poolt hääle andsidki. Mis siis nüüd vahepeal juhtunud on?

Riigikontroll on oma tööd teinud ning läbi viinud seaduslikkuse kontrolli väga mitmetes omavalitsustes üle Eesti. Audititele on osaks saanud erinev avalik tähelepanu. Tavaliselt leiavad omavalitsused riigikontrolli audititest palju tarvilikku ja on tänulikud vigadele tähelepanu juhtimise eest.

 

Riigikontrolli audit eluruumide üürileandmise kohta Tallinna linnas oli õigustatult kriitiline. Linnavalitsus nõustus auditile saadetud vastuses enamuse Riigikontrolli esitatud soovitustega. Pikemalt auditi arutelust Riigikogu Riigieelarve kontrolli komisjonis saab lugeda siit:  http://www.toniskoiv.ee/tonis-koiv/blogi/1620/tallinn-ei-hooli-hadasolijatest

Mida Savisaar kardab?

Tallinna linnavõim peab põhiseaduse vastaseks, et riigikontrollile on antud õigus teostada kontrolli ka sihtasutuste ja mittetulundusühingute üle, kelle asutajaks või liikmeks on kohaliku omavalitsuse üksus ja äriühingute üle, kus kohaliku omavalitsuse üksusel on valitsev mõju enamusosaluse kaudu või muul viisil, samuti nende äriühingute tütarettevõtjate üle.

Kas siit saab teha järelduse, et Savisaare juhitav linnavõim on teinud mitmeid valgustkartvaid tehinguid, mida sõltumatu Riigikontroll võib välja tuua?! Kui nii, siis on hirm mõistetav. Erakonnakaaslaste ülemvõimu all oleva volikogu kontrolli ei pea linnajuht kartma, ammugi siis veel endale alluvat sisekontrolli. Korterite üürileandmise audit aga tõestas, et Riigikontrolli ei ole võimalik poliitiliselt kallutada ja audiitorite õigustatud kriitikat maha suruda.

Vaidlused Riigikontrolli seaduse põhiseaduslikkuse üle toimusid neli aastat tagasi ja olid üpriski põhjalikud. Üks kriitiline audit ei ole alus vaidluse taas-alustamiseks. Selle asemel võiks Savisaar riigikontrolli esitatud soovitusi järgida. Ideaalne oleks, kui suudetaks üldse igasugustest kahtlastest tehingutest hoiduda.

 

Tõnis Kõiv

Riigikogu riigieelarve kontrolli komisjoni aseesimees

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga