BlueGen ehk kodus elektri tootmine

Kuidas kodustes tingimustes toasoojale lisaks elektrit toota ning teha seda veel ka targal moel? Eks sellele küsimusele otsivad vastust mitmed ja kas alljärgnev on selleks sobilik võimalus, otsustagu juba lugeja ise…

Ceramic Fuel Cells on loonud maailmas unikaalse gaasil töötava elektritootmisagregaadi kodumajapidamiste ja väiketootmiste tarvis võimsusega kuni 2 kW, mis toodab ühtlasi ka sooja vett. Kaubamärgi BlueGen all turustatav seade on võimeline elektrit tootma kõrge efektiivsusega (kuni 60 protsendilise energiatõhususega). Kasutades keraamilisi kütuselemente, teisendab BlueGen elektrokeemiliselt maagaasi elektriks, kasutades jääksoojust sooja vee tootmiseks. Nii tõuseb üldise efektiivsus lausa 85 %-ni.

Osalesin 22.novembri hommikul BlueGen-i tutvustaval seminaril ning oli täitsa huvitav. Kuna ka mina kasutan gaasikütet siis mõtlesin kohe praktilises võtmes läbi.  BlueGen on tavalise pesumasina mõõtudes ehk siis paigaldamise ruumi leiab lihtsasti. Kui tavalise elektritootmise puhul jõuab tarbijani ca 30 % toodetud energiast (tootmise efektiivsust ja võrgukadusid arvestades) siis kõlab ju ahvatlevalt 60-85 %-lise efektiivsusega elektrit toota. Kuna aga BlueGeni seadme elektri tootlikkus (päevas kuni 36 kW, aastas 13 000 kW) on suurem kodutarbimisest siis on põhiline elektrivõrgu suutlikkus töötada tänase ühesuunalise asemel kahesuunalisena. Muidu ei saa kodus toodetud elektrit võrku edastada ja kaob kogu tegevuse mõte ära.

Richard Payne, Andreas Ballhausen, Tõnis Kõiv ja Frank Obernitz Valges saalis
Richard Payne, Andreas Ballhausen, Tõnis Kõiv ja Frank Obernitz Valges saalis

Suures plaanis tundub päris mõistlik olevat toota gaasist elektrit tuhandes või lausa kümnes tuhandes eri kohas, inimeste kodudes. Kuna iga tarbija peab gaasi eest maksma siis peab elektri  müügi eest saadav hind olema vähemalt sama kõrge kui gaasi eest makstav. Sel juhul jääks vee soojendamiseks mittekuluv raha boonuseks, mis aitab katta seadme soetamise kapitalikulu. Elektrivõrk peab muutuma n ö targaks võrguks, et BlueGen tehnoloogia kasutamine end ära tasuks. Lisaks on oluline toimiva gaasituru teke: gaasi müüja eraldamine võrgust, Balticconnectori rajamine ja LNG terminali ehitamine. Alles seejärel on mõeldav investeerida elektritootmisel gaasi kasutavasse tehnoloogiasse. Õnneks liigume tempokalt gaasituru tekkimise suunas.

Ceramic Fuel Cells´i huvi Eesti vastu on laiem kui ainult soov meile müüa. Koostöö võiks välja areneda selleni, et nende esimene tootmisüksus väljaspool Saksamaad võiks asuda Eestis. Meie õigus-ja maksukeskkond on soodsad, jõukad turud lähedal ning Eesti kui innovatiivse ja uuendussõbraliku riigi maine hea. Loodetavasti andsid kontaktid MKM-i, EAS-i ja Kredex-iga sellele koostööle hea aluse.

PS! Fotol olevates härrastest on Richard Payne chief operating officer, Andreas Ballhausen commercial director ja Frank Obernitz managing director (vabandused ingliskeelsete ametinimetuste eest, jätsin selguse huvides tõlkimata).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga