Äri vanalinnas ei tohi käia elanike tervise arvelt

Täna Toompeal Tallinna Vanalinna Seltsi liikmetega kohtumise järel tuli tõdeda, et müra on vanalinnas tõsine probleem ja keegi ei tohiks sellest mööda vaadata.

Vanalinna Seltsi esindajad rääkisid üsna üheselt, et UNESCO maailmapärandisse kuuluvas vanalinnas elamine on kohati lausa põrgu. Muusikat mürtsutavad kõrtsid, lärmavad ja linnapilti lagastavad purupurjus öölokaalide kliendid, mis kõik kokku kvalifitseerub vanalinna elaniku jaoks lihtsalt talumatuks müraks.

Omavalitsus annab vanalinna äriettevõtetele tegutsemisloa ja peaks enne selle väljastamist adekvaatselt hindama, millist mõju võib ettevõtte tegutsemine kaasa tuua. Hiliste öötundide või varajaste hommikutundideni avatud lõbustusasutuse mõju on arusaadavalt kordi suurem kui õhtupoolikul suletava suveniiripoe oma. Kas seda ka reaalselt hinnatakse ja milliste parameetrite järgi, küsivad Tallinna vanalinnas elavad inimesed.

Vanalinna elanike esindajad rääkisid probleemidest, millega nad öörahu otsides on kokku puutunud. Politsei hinnang on, et nemad müra tekitamise eest lõbustusasutusi ehk juriidilisi isikuid karistada ei saa. Kui kohalik omavalitsus on väljastanud tegevusloa siis järelikult on teatud osas müra tekitamine lubatud.

Selgitamist vajab milline on avalikkuse õigustatud ootus vanalinnale ja milliseid kitsendusi peab vanalinna elanik elukohast tulenevalt taluma. Kus on kompromiss lõbustusasutuste tegutsemise ja elanike öörahu vajaduse vahel, kas avalikkuse ootus ööelule vanalinnas kaalub üles elanike öörahu huvid?

Riigikogu on käesoleva aasta veebruaris vastu võtnud Korrakaitseseaduse, mis toob sisse häirimise mõiste.  Iga inimene on vaba oma õigusi teostama piirini, kus ta rikub teise inimese samasuguseid õigusi.

Kui vastu saab võetud Korrakaitseseaduse rakendusseadus ja mõlemad seadused jõustuvad, tekivad elanikel uued võimalused oma elukvaliteedi eest võitlemisel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga