23.veebruar Järva-ja Viljandimaal

EV 91.aastapäevale eelnev päev tõi kaasa palju huvitavaid kohtumisi valimisringkonnas.

Kell 9 hommikul ootasid Türi Gümnaasiumi I-IV klassi õpilased saalis, et kuulata Türi Muusikakoolis õppivate koolikaaslaste kontserti ja minul oli meeldiv võimalus pidada pidupäevakõne. Rääkisin lühidalt ajaloost, rõhutasin inimese tähtsust ning kutsusin üles positiivsusele ning hea sõna lausumisele igal võimalikul juhul. Kontsert oli nauditav, palju toredaid esinejaid ning tuttavaid meloodiaid. Pildile jäi Liisa klaverit mängimas:

Kell 10 algas Türi Gümnaasiumi XII reaalklassi ajalootund, mida mul lahkelt anda lubati. Tänu siinjuures õpetajale. Abituriendid olid vahvad, mõtlesid ja arutlesid kaasa kui rääkisime kodanike õigustest, kohustustest ja vastutusest. Teemaks oli ka raha hind, laenuvõtmise kulud, keeleoskuse tähtsus jm. Tunni lõpus jäi aega ka küsimuseks, milleks oli mõnevõrra oodatult – miks ma ikka sotsiaalministriks ei hakanud? Kordasin üle juba jaanuarist alates räägitut, et soovin jätkuvalt lisaks sotsiaalvaldkonnale tegeleda keskkonna- ja kohaliku omavalitsuse teemadega, rääkimata vajadusest ajada Järvamaa asja Reformierakonna Järva MKO esimehena. Oli huvitav tund. Enne koolist lahkumist kohtusin direktori kabinetis kolleeg Lauri Luike, kes samuti oli tulnud tundi andma.

Peale kohtumisi Väätsal ja Paides ootas ees Türi Rotary klubi koosolek. Sealt edasi Suure-Jaani, kus abivallavanem Jüri Hansen tutvustas valla seisu raskel ajal. Mõningase üllatusega selgus, et Suure-Jaani vallal puudub vallatöötajate palgalangetamise vajadus. Saavad oma eelarve kokku ja isegi riigi lisaeelarve ei sunni neid palgakärpeks. Jõudsime üsna kiiresti ühele meelele, et Paide linna vajadus palku kärpida tuleneb lõhkilaenamisest, mille tõttu on nüüd raske hüppeliselt kasvanud kulutusi katta.

Pooletunnise kohtumise järel Viljandis, kus arutasime muuhulgas Võhma linna olukorda, jõudsin kohale kaunisse Paistu rahvamajja. Saal oli publikut ja esinejaid täis ning ees ootas väga eluterve ja meeleolukas kontsert valla taidlejatelt. Laulsid ja tantsisid, nii noored kui vanad. Pidukõne pidas vallavanem pr Ene Saar ja volikogu ase-esimees hr Vahur Ruut. 

 

Vallavanema kõnest saime teada, et Paistu vald on Viljandimaa omavalitsuste hulgas parim investeeringute kogumahult ühe elaniku kohta (53 000 krooni). Kusjuures see raha on lõviosas tulnud väljaspoolt vallaeelarvet ehk tagastamatu abina. Valla laenukoormus on alla 25 %. Vägagi ajakohane oli ka vallajuhtide plaan lähiajal esitada neljale naabervallale ja Viljandi linnale ühinemise ettepanek. Ühinemine ise võiks toimuda järgmisel aastal koos erakorraliste valimistega. Arutledes teema üle vallavanemaga pidasime tõenäoliseks, et ega linn valdadega liituma kipu. Aga sellegipoolest oleks neljal vallal mõistlik ühineda, võttes nimeks Viljandi vald. Analoogselt võiks toimetada ka Järvamaal. Et keskpikas perspektiivis oleks Järvamaal kolm omavalitsust – Türi vald, Paide linn ja Paide vald. Kusjuures kõik need omavalitsused, kes ei kuulu kahte esimesse, ühinevad Paide vallaks. Majanduslikult raskem aeg peaks ainult kiirendama mõtteid ühinemise suunas, millest inimesed ainult võidaksid.

Peale EV 91.aastapäeva kontserdi lõppu said kõik pidulised osa kohvi ja koogilauast. Tort oli väga maitsev ja kaunis:

Kahjuks jäi toreda ürituse tõttu Paistus minemata Järva maavanema ja Järvamaa Omavalitsuste Liidu ühisele kontsert-aktusele, sest jõudsin Paidesse pea tund aega peale algust. Kahju muidugi, kuid hoolimata sellest oli väga huvitav päev.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga